Згаснуваат серверите на Master X Master

Мартин Јованчевски

во гејминг

Master X Master е релативно солидна MOBA игра која се одликува со 30 моќни херои од NCSOFT игрите како Blade & Soul и Guild Wars 2, како и некои сосема нови. Со разнолики PvE и PvP модови, Master X Master се трудеше да излезе од сенката на Dota и Heroes of the Storm и да понуди сосема ново ниво на стратегија и тактики.

Колку и да се трудеше, студиото не успеа да создаде доволно профит за да продолжи со понатамошниот развој на играта и, како гром од ведро небо, изјави дека серверите ќе згаснат во јануари 2018 година.

Од денеска нема да може да се купуваат работи со вистински пари, а сите играчи ќе можат да ги отклучат сите содржини бесплатно, без какви било рестрикции, се до 31.јануари. Така да, доколку се логирате во играта, ќе забележите дека на сметката имате 500,000 X-Coin, што е сосема доволно за целосно отклучување на содржините. Дополнително, сите модови се отклучени и се достапни во кое било време.

На оние кои потрошиле пари во играта од 30.август до 16.ноември ќе им бидат вратени парите во следните две недели.

„Навистина сме благодарни на заедницата која се приврза за MXM, како и за поддршката“, објаснуваат од студиото, „Со MXM сакавме да го ревитализираме MOBA жанрот и да привлечеме играчи кои ќе сакаат целосно да ги тестираат нивните вештини. Но, на крајот, тоа не беше доволно.“

1 коментар на “Згаснуваат серверите на Master X Master

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии