Затвор за хакерот кој ги објави разголените фотографии на јавните личност

Хакерот кој ги проби iCloud профилите на холивудските ѕвезди и ги објави нивните разголени видеа и фотографии ја дочека заслужената казна. Џорџ Гарофано ќе мора да одлежи 8 месеци во затвор, што изгледа како блага казна.

Жртви на нападот беа 240 луѓе, помеѓу нив неколку супер популарни актерки и спортистки. Џенифер Лоренс, Хоуп Соло, Кирстен Данст и уште многу други беа жртви на овој напад. Обвинителот бараше помеѓу 10 и 16 месеци што секако повторно не е премногу со оглед на тоа дека Гарофано објави и можеби продаде интимни слики и податоци од 240 жртви.

Џорџ Гарофано се изјасни за виновен во април. Нападот и не бил премногу софистициран. Г. Гарофано им се јавувал телефонски на жртвите лажно преставувајќи се како претставник на Apple и од нив ги добивал лозинките и корисничките имиња.

Казната на 26 годишниот Гарофано не завршува со затворот. По излегувањето го чека 3 годишна контрола. Г. Гарофано е последниот осуден за овој случај, претходно три негови соработници беа осудени на казни затвор помеѓу 9 и 18 месеци.

1 коментар на “Затвор за хакерот кој ги објави разголените фотографии на јавните личност

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии