Запознајте го најсимнуваниот маж на планетата

Данскиот модел Џаспер Брун е најсимнуваниот маж на планетата, тврди бразилскиот фотографер Фернандо Мартинс кој отиде во Данска да провери зошто Џаспер се појавува на реклами на сите можни брендови, и секако, што е тајната на неговиот успех.

Причината за ова видео е револтот кој го има фотографот Мартинс спрема „stock“-фотографиите, односно фотографии кои се закачуваат на складишта како Getty Images, се купуваат, симнуваат и со помош на Photoshop од нив се креираат реклами и постери. Според Мартинс, таквиот начин на работа, кој е се попопуларен посебно во веб дизајн, му краде од занаетот, иако на крајот од видеото ќе видите дека ова е сепак само интересна реклама за неговото студио Camera Clara.

Тоа што е интересно е што Џаспер е убав човек кој е феноменално фотогеничен. Дури и фотографии направени додека тој без пози опуштено се шприца со дезодоранс или се бричи изгледаат како да се од реклама.

[youtube]fAKBZZKFywU[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии