За прв пат се продадени една милијарда паметни телефони во една година

За прв пат во една календарска години се продадени над милијарда паметни телефони, вели извештајот на IDC. Во 2013 година се продадени 1.004 милиони паметни телефони што е пораст од 38,4 отсто во однос на 2012. Причина за зголемувањето на продадени телефоно е поради поевтините модели кои се купуваат во пазарите во развој како Кина и Индија.

Лидер во бројот на продадени паметни телефони повторно е Samsung (31,3 отсто), а зад него се Apple (15,3%), Huawei (4,9%), Lenovo (4,8%) и LG (4,5%). Со исклучок на првите две компании останатите своите уреди ги продаваат со минимална заработка, иако ова може да се каже и за најголем дел на телефоните чии производител е Samsung. Сепак Samsung има намалување на бројот на купувачи во споредба со претходниот квартал иако сеуште има огромна предност пред конкурентите. За Apple добра вест е официјалното пристигање на iPhone во Кина, но компанијата им најмал годишен пораст во споредба со останатите производители.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии