Windows Phone 7 и LG Optimus 7 пристигнаа во Македонија

Покрај новините на Windows Phone 7 платформата, како апликацијата за пријатели, фотографии и Office апликација за документи, Optimus 7 доаѓа со две специфични апликации. Едната е Play To со која можете да споделувате мултимедијални фајлови, слики и фотографии, од други уреди и истите да ги стримаат на телевизор или преку звучници.

Втората интересна апликација е ScanSearch (видео подолу), која е апликација со проширена реалност со која преку дигиталниот компас, Bing мапите и камерата може да се разгледуваат точки од интерес кои се најблиску до корисникот. Пример, ви прикажува кои ресторани се најблиску до вас.

Што се однесува до хардверските перформанси, LG Optimus 7 има 3.8 инчен WVGA LCD дисплеј со 800×480 пиксели. Има 16 GB внатрешна меморија, 1500mAh батерија која би требало да држи околу 2 дена, зависно од користењето, и која може да се менува. Има 5MP камера која може да произведе 720p HD видео и можност за 16:9 фотографии, како и Panoramic Mode за сликање на 360 степени.

Телефонот ќе биде понуден од Vip операторот со Super Smart тарифата, што е договор на 24 месеци со 2.000 денари претплата за бесплатни разговори кон сите национални мрежи + 1GB интернет.

5 коментари на “Windows Phone 7 и LG Optimus 7 пристигнаа во Македонија

   1. znaci voopsto ne e dobar odgovor, vprocem e i najlos, nema kopi-paste opcija, nema multitasking, nema flash podrska, NEMA APLIKACII !!!

    Ako mislat microsoft deka ke napravat pari kako apple so toa sto ke izostavaat osnovni raboti kako iOS-ot sto bese, togas se lazat.

    A inaku, proguglav po internetov i doznav deka stvarno nemoze da se instalira android… seuste.

    Kaj i da e kke moze :))) togas bi go zemal :)

    Poz

   2. APLIKACII IMA KOLKU TI DUSA SAKA!!!, veke sega (10 dena po start na telefonot) ima povekje aplikacii nego sto nekogas predhodno bile napraveni za site predhodni Windows Mobile verzii zaedno, flash podrska ima, kako i mutitasking.

   3. Ako pod KOLKU TI DUSA SAKA PODRAZBIRAS 350 aplikacii i ako toa ti se dovolni togas neka ti bide… nasproti 100.000 aplikacii od android….
    I NE, NEMA MULTITASKING !!! Moze pisuva kaj tebe deka ima, ako koristis bing, ama izguglaj malce pa ke vidis koja e vistinata.
    i na kraj Nema kopi-past :S… Nokia 3650 koj izleze 2003-ta ima kopi-past, ama ete majkrosoft nejkat da bida tolku napredni….

    Zatoa kazete mi koga ke moze da mu se instalira android i odma da go zemam :)

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии