Windows 8 ќе има подобра поддршка за повеќе монитори

Се повеќе луѓе користат повеќе од еден монитор, вели Microsoft. Околу 13 отсто од декстоп, и околу 4,3 отсто од лаптоп корисниците користат два монитори, некои дури и три и четири.

Затоа, да им обезбеди поголеми можности, Microsoft во својот нов оперативен систем Windows 8 ќе обезбеди подобра поддршка за користење на повеќе монитори, вклучувајќи и избирање на најдобра слика на мониторите кои се со различна големина. Ќе има и опција за одредување на различни позадини за секој монитор, и опција да може да си ги подесите рабовите на мониторот, кои Microsoft ги нарекува „вистински агли“ за да може полесно да се движи глувчето меѓу мониторите со разни големини и позиции.

Можеби една од најкорисната новина ќе биде тоа што таскбарот ќе може биде прикажуван на сите екрани кои ги користите. Во моментов потребни ви е друг софтвер да го направите тоа, и опциите за делење на сликата се доста едноставни, имате опција за одбирање кој да е вториот монитор и дали да биде продолжување или копија на главниот.

[youtube]NFBa5C2crdo[/youtube]

2 коментари на “Windows 8 ќе има подобра поддршка за повеќе монитори

  1. Windows 8 ќе има подобра поддршка за повеќе монитори…..ne mi e jasno so sakate da kazite so ova, odreden operativen sistem ili bilo so nesto drajver ili podrzuva ili ne podrzuva odredeni funkcionalnosti nema sredina na toa…….trebalo da bidi podobri performansi

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии