VLC за iOS се врати; сега може да гледате видеа во било кој формат на iPhone и iPad

Виктор Дано

во Совети

Поминаа две години откако VLC беше тргнат по своја иницијатива од Apple App Store поради проблеми со лиценците. Но, сега популарниот видео плеер се врати, а со него се враќа и можноста да гледате видео и слушате музика без врска на форматот на фајловите. iOS апликацијата ги поддржува сите формати како што ги поддржува и десктоп апликацијата.

Со новиот VLC за iOS сега ќе може да префрлите филм на вашиот iPhone или iPad преку URL, Wi-Fi синхронизација или од Dropbox со кој пристапувате на фајловите во облакот. Го тестиравме симнувањето преку Wi-Fi и имавме доста проблеми со симнувањето на филм од 700 MB, се додека се сфативме дека апликацијата треба да биде постојано отворена. Ако ви се заклучи телефонот, ќе се прекине и синхронизацијата. Но, тоа што е добро е што апликацијата поддржува и преводи доколку ви се потребни, a има и опции за средување на квалитетот на видеото како контраст, светлоста и друго.

Проблемот со лиценците е решен така што VideoLAN, компанијата зад софтверот, се префрли на Mozilla Public Licence v2 и GPLv2, што дозволува дистрибуција на App Store. Софтверот е комплетно бесплатен и со отворен код.

2 коментари на “VLC за iOS се врати; сега може да гледате видеа во било кој формат на iPhone и iPad

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии