Видео технологијата му е потребна на фудбалот, вели Сеп Блатер

Дебатата дали е потребна видео технологија на гол линија или пак петиот судија е доволен се чини дека заврши. Победи потребата од технологијата која ќе ги елиминира човечките грешки каква што го видовме на вчерашниот натпревар меѓу Англија и Украина, ко-домаќинот на Европското првентсво, на кој судијата од 2 метри не виде дека топката во целост ја помина линијата и не досуди гол за украинците.

Грешката на судиите која се повторува веќе на неколку големи натпреварувања ги убеди сите дека е потребно да се смени нешто во играта, вклучувајќи го и претседателот на FIFA, Сеп Блатер кој преку својот Twitter профил напиша дека „видео технологијата на гол линија сега е повеќе од потреба отколку алтернатива.“

Останува да видиме кое технолошко решение ќе биде одберено. Моментално се тестираат неколку како Hawk-Eye, Goalminder и Cairos GLT system.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии