USB Type-C е новиот стандард; додaден е и во Google Chromebook Pixel

По Apple Macbook, и Google го претстави својот прв лаптоп кој доаѓа со новиот USB Тype-C. Новата верзија на Chromebook Pixel доаѓа со новиот конектор, што е добра вест за фановите на симитеричниот конектор, бидејќи сега две од најголемите компании се позиционираа зад USB-C конекторот. „Сметаме дека сите треба да можат да користат еден полнач за целата електроника“, вели Андрју Бојерс од Google.

Новиот USB Type-C е поедноставен за корисниците бидејќи овозможува приклучување на повеќе уреди преку едeн порт, побрзо префрлање на податоци и приклучување од било која страна. Но, тоа не е се. USB-C може да се користи и за напојување, што значи дека за сите идни уреди ќе ви е потребен само еден кабел, и може да пренесува и видео и податоци. Што се однесува до новиот Chromebook Pixel, лаптопот доаѓа со петта генерација на Intel Core процесор; 8GB RAM меморија, 2560х1700 239 Ppi дислеј на допир и Intel HD графичка картичка. Батеријата овозможува 12 часовна работа, а благодарение на новиот USB-C конектор со 15 минутно полнење се овозможува работа од 2 часа.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии