Украдени рекордни 532 милиони долари од берза на криптовалути во Јапонија

Најголемата берза на крипто валута во Јапонија, Coincheck, е жртва на хакерски напад. Во нападот се украдени рекордни 523 милиони NEM. Вредноста на украдената крипто валута е 58 милијарди јени, или 534 милиони долари, јави BBC. Со кражбата се зафатени 260 000 корисници на берзата. Средствата кои се украдени се над 100 милиони долари повисоки од претходниот рекорден напад на MtGox.

Нападот е откриен во петок, минатата недела. Веднаш е запрено тргувањето со крипто валути на берзата. Според вестите кои ги сподели Coindesk, украдена е NEM крипто валута, а останатите се безбедни.

Сите средства од Coincheck се украдени во период од неколку часа. Хакерите ја пробиле заштитата во 2:57 часот, а нападот е откриен и тргувањето е запрено во 11:25 часот. Kрипто валутите се следат и можеби во целост ќе бидат вратени. На откривањето на локацијата и на напаѓачите Coincheck соработува со јапонската полиција и Агенцијата за финансиско работење.

„Знаеме каде се испратени средствата. Ги следиме и ако успееме да го продолжиме следењето ќе успееме да ги вратиме“, вели Исуке Отсука од Coincheck.

Добра вест за корисниците е дека Coincheck вети дека ќе врати 90% од украдените крипто валути. Во моментов валутата се наоѓа во таканаречен „hot wallet“, ова значи дека токените сè уште се онлајн и не се тргнати и заклучени на некој диск.

Coincheck е десетта берза по големина. Веста за хакерскиот напад влијаеше на цената на Bitcoin и Ripple. Во петокот bitcoin забележа пад од 3,4%, а Ripple пад од 9,9%.

1 коментар на “Украдени рекордни 532 милиони долари од берза на криптовалути во Јапонија

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии