Според весникот, овa е првиот твит т.е првата информација воопшто за двете бомби, по што следат други твитови од Даниел кои ја дообјаснуваат ситуацијата:

  • “2 бомби експлодираа во marriot хотелот и ritz carlton jakarta. Не се шегувам. Јас сум тука”
  • „Ја напуштив локацијата. Шокиран. Многу крв. Имав доручек во кафулињата кога бомбите експлодираа“
  • „Фала на сите за грижата. Сега сум дома. Безбеден. Шокиран. Крв…чад…стакло…насекаде…молитви за жртвите..“

Во исто време кога започнаа твитовите, се појавија и сликите од нападот на TwitPic и Flickr

Во бомбардирањето најмалку 9 се мртви, меѓу нив и двајцата бомбаши-самоубици, а се повредени околу 50-тина.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии