Twitter патентира дрон кој се контролира со твитови

Twitter работи на патент за беспилотни летала кои ќе се контролираат и управуваат со помош на твитови. Компанијата сепак не работи на ова, ова е само патент, иако може да значи дека Twitter се подготвува за иднина во која дрон ќе може да ги разбира лајковите и ретвитовите, ќе овозможи следење на корисникот, и ќе снима видео и фотографира. Се споменуваат и можности за теле-присуство и интервјуа, јави Verge.

Најверојатно Twitter ја има предвид Periscope платформата за стрим во живо кога дроновите се во прашање и таму би можело да има интересна примена, надвор од ова можноста за управување на дроновите со „ми се допаѓа“ можеби изгледа помалку морничаво.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии