Твитерџиите ја направија Новогодишната елка од пластични шишиња

Твитерџиите втора година по ред направија Новогодишна елка од пластични шишиња, која сега гордо стои во Градскиот парк во Скопје, веднаш до Школката. Иницијативата за елката беше стартувана од твитерџиите, но беше прифатена од многу други граѓани кои донираа пластични шишиња и од компании кои пријавија интерес да учествуваат во настанот нудејќи свои производи. Meѓу нив е и друштвото за управување со пакување и отпад од пакување, Пакомак, кои ќе ја откупат елката, а парите ќе ги донираат за добротворни цели.

Подолу се неколку твитови со хаш-тагот #елкамк и галерии од фотографии кои може да ги погледнете и да видите како се „калеше“ новогодишната елка.

Браво заедницо!

1 коментар на “Твитерџиите ја направија Новогодишната елка од пластични шишиња

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии