Tie Dye на македонското гејминг студио Furious Avocado надмина и 100 милиони преземања

Пред околу 6 месеци првата видеоигра на македонското студио Furious Avocado, Tie Dye успеа да надмине 60 милиони преземања. Сега само неколку месеци подоцна, надминати се и 100 милиони преземања. Со ова Tie Dye ја помести границата на својот рекорд. Бројката од 100 милиони преземања е уште поимпресивна со оглед на тоа дека станува збор за прва игра на студиото.

Tie Dye е супер едноставна „hyper-casual“ видеоигра. Во текот на играњето играчот креира шари/декорации за маици, костими за капење, торби за плажа и слична облека, и ја надградува својата „продавница/работилница“ во играта. Furious Avocado постојано ја развиваат и надополнуваат играта што придонесува за огромниот интерес.

Студиото постои нешто повеќе од година и пол кога Наум Михајловски, Иво Нешковиќ, Бобан Стојчевски, Дамјан Михаилов, Томи Џуровски и Марио Ампов официјално започнаа да работат на сопствени игри. До бројката од 60 милиони корисници дојдоа за само четири месеци по издавањето на играта.

Tie Dye е достапна на двете најголеми продавници за апликации:

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии