Tesla размислува за „Gigafactory“ во Европа

Дејан Соколоски

во ИТ.ЕУ

Tesla би можелa следната фабрика да ја изгради во Европа. Компанијата е во преговори со Германија и Холандија за отворање на најголемата фабрика во Европа, пренесе Reuters.

Доколку биде постигнат договор со некои од државите, фабриката во Европа ќе произведува автомобили и батерии. Договорите се во рана фаза, но ова не е прв пат да се спомене фабрика на Tesla во Европа. На средината на јуни, основачот на компанијата преку Twitter објави дека Германија е посакуваната дестинација за фабрика.

„Во Европа, Германија е водечки избор. Можеби некаде на граница помеѓу Германија и Франција, во близина на Бенелукс“.

Tesla веќе има помал погон во Германија. Компанијата неодамна најави дека ќе гради фабрика и во Кина.

Но, вестите од Tesla не завршија со фабриката. Помалку бизарно, по капите и фрлачот на пламен, следниот „crowdsource“ проект на компанијата се даски за сурфање. Цената на даската e 1 500 долари, а се распродадоа речиси веднаш.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии