Tesla продаде само 208 Model X автомобили

Image courtesy of Tesla Motors

Tesla си го исполни планот да испорача 50.000 електрични возила во 2015 година, надминувајќи ја бројката со само неколку стотина возила, пренесува Fast Company. Но, иако Tesla Model S станува сѐ попопуларен (веќе има и еден модел во Македонија), компанијата сепак се соочува со проблем.

Возилата се прескапи во моментот, над 60.000 долари, и желбата да се поседува Tesla автомобил, не оди паралелно со бројките од продажбата. Најизненадувачки во моментов е што новиот модел на луксузно теренско возило Model X не успева да се продава. Откако беше претставен новиот автомобил во септември 2015-та, само 208 Model X автомобили беа продадени. Проблемот се чини дека не е единствено во недостатокот за интерес, туку и во малиот број на произведени возила. Сите 507 произведени автомобили се или продадени или ќе бидат испорачани.

Добра вест за Tesla е дека испораката на масовно произведуваниот Model S е зголемена за 75 отсто. За првата половина на 2016 година Tesla ја најави презентацијата на Model 3 кој ќе биде достапен дури по една година.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии