Технологијата на новосадската компанија 3Lateral се најде и на продолжението Hellblade 2

Дејан Соколоски

во гејминг

Hellblade: Senua’s Sacrifice e една од игрите кои најмногу воодушеви последниве неколку години. Зад играта се ветерани кои работеа на игри како Heavenly Sword, Enslaved: Odyssey to the West и DmC: Devil May Cry. А интересен е и изборот на темата која е несвојствена за светот на видеоигри. Љубителите на играта веќе се израдуваа на трејлерот од  Hellblade 2, и знаат дека играта излегува во 2020.

Она што вообичаено е потешко за забележување е дека и тимот од претходната игра новосадскиот 3Lateral работи заедно со Ninja Theory, јави Netokracija.

Српскиот тим кој работеше и на првата игра од почетокот на оваа година е дел од Epic Games. Компанијата разви технологија за креирање на различни дигитални модели и анимации. Компанијата во Epic е дел од Unreal Engine.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии