Податоци на над 218 милиони играчи на Words with Friends од Zynga се украдени. Zynga го објави нападот во средината на септември, но тогаш без податок за обемот. Украдени се податоци на сите играчи кои направиле профил пред 2 септември оваа година. Дел од податоците кои се украдени се: електронска пошта, login, хаширани лозинки, токени […]

Прочитај повеќе

Facebook ја објави листат на друштвените игри со најголем рејтинг добиен од корисниците. Принципот на рангирање на игрите е ист со тој на апликациите. Покрај Facebook, интересно е дека некои од „Топ 25“ се ексклузитети за iOS платформата.  Периодот за кои се однесува рангирањето е од јануари до ноември 2012, што би требало да значи […]

Прочитај повеќе

Дали знаевте дека Zynga е крстена по куче? Ако името не ви потсеќа на ниедна позната раса, во право сте. Нема таква раса. Zynga е име на кучката на Марк Пинкус, основачот на компанијата. Порталот Business Insider во интересна статија, отсети на имињата и на кумовите на најпознатите светски компании. Долгото име на Skype всушност е „sky peer-to-peer“ […]

Прочитај повеќе

Zynga го објави второто продолжени од еднаш-суперпопуларната FarmVille, игра која ја направи Zynga топ компанија и која привлече милиони корисници на Facebook да одгледуваат растенија. FarmVille 2 има пред себе предивик да го повтори успехот на својот претходник бидејќи Zynga се повеќе губи корисници (и вредност на акциите) кои наместо на Facebook играат игри на […]

Прочитај повеќе

Facebook објави нова статистика која ни открива дека 235 милиони луѓе играат игри на друштвената мрежа секој месец, што е пораст за 30 милиони од минатата година, и што е околу 1/4 од вкупниот број на корисници кој наскоро ќе достигне една милијарда. Facebook на GDC Europe откри дека пет од десетте најголемите гејминг студија […]

Прочитај повеќе

На својот Unleashed настан, Zynga, креаторот на друштвени игри, го најави второто продолжение на популарната FarmVille која сега ќе биде со 3Д графика која ќе им овозможи на десетиците милиони играчи да ги гледаат фармите од различни агли, и ќе има поголем друштвен елемент и креирање на виртуелни добра. „Сите ваши згради, растенија и живторни […]

Прочитај повеќе

Zynga, компанијата која го промени друштвениот гејминг со Facebook игри како FarmVille, Mafia Wars, CityVille и други игри, сега оди еден чекор понатаму. За прв пат Zynga ќе претстави друштвена игра преку која корисниците ќе можат да имаат виртуелен секс. The Ville е игра инспирирана од The Sims, но на пониско ниво. Во играта корисниците […]

Прочитај повеќе

Само само 50 дена од објавувањето, мобилната игра Draw Something, за Android и iOS, успеа да привлече над 50 милиони корисници и да стане најбрзо растечката апликација. Покрај неверојатните бројки, апликацијата успеа да го преземе првото место на Аpple App Store oд Angry Birds. Draw Something е уникатна игра која ги поканува корисниците да нацртаат […]

Прочитај повеќе

Благодарение на Facebook, Zynga успеа да стане неверојатно голема компанија која вреди милијарди. Facebook дури изјави дека студиото зад FarmVille, CityVille, MafiaWars и др им носи 12 отсто од приходите. Знаејќи го ова за компанијата чиј бизнис се друштвените игри кои имаат под десетина милиони дневни корисници, нема да не изненади тоа што Zynga сега […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела Facebook објави дека ќе излезе на берзатa, акциите на Zynga доживеаа нeочекуван пораст. Ова се случи бидејќи Facebook oткри дека 12 отсто од нивните приходи доаѓаат од друштвените игри на Zynga, и дека без нив ќе наидат на финансиски проблеми. Ова е добро на Zynga бидејќи се прикажани како важни партнерти на […]

Прочитај повеќе

Неодамна NimbleBit, создавачите на играта Tiny Tower, преку инфографик објавен на разни друштвени мрежи и форуми ги обвини Zynga Games, создавачите на ултрапопуларните Farmville и Cityville, за плагијат на нивната игра Tiny Tower. Од копирање на механички елементи во играта до целосниот визуелен стил, NimbleBit иронично се заблагодарува на Zynga што ја играат нивната Tiny […]

Прочитај повеќе

Признајте дека поголемиот дел од времето на Facebook го поминувате играјќи друштвени игри, нели? Првиот од дванаесет чекори е признавање дека имате проблем. Facebook ја објави листата на најпопуларните друштвени игри во 2011-та. Интересно, и малку неочекувано, игрите на Zynga не се најпопуларните. Таа чест припаѓа на Gardens of Time на Playdom. Од спортски игри […]

Прочитај повеќе