Вештачката интелигенција и обработката на огромни сетови податоци ќе помогнат за повеќе податоци за земјотресите во иднина. Обработката на сетови податоци кои ги прави Националната лабораторија во Лос Аламос треба да помогне и за побрзи и поточни предупредувања. Земјотресите не може да се спречат, но Пол Џонсон од Лабораторијата во Лос Аламос се надева дека […]

Прочитај повеќе

Неколку недели охриѓани и туристите во Охрид се исплашени поради земјотресите. Ова е изразено последниве денови по посилниот земјотрес од 5 степени. Граѓаните неколку денови по земјотресот сѐ уште се на штрек и спијат во автомобилите. Во овој период Охрид е еден од најактивните сеизмолошки подрачја. LastQuake е апликација на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар која неколку минути […]

Прочитај повеќе

MyShake е апликација која можеби најдобро покажува дека паметните телефони се навистина паметни ако се употребат правилно. Станува збор за Android апликација, креирана од група научници од Универзитетот на Калифорнија, која регистрира зeмјотреси преку сензорите на телефонот. Паметните телефони поврзани едни со други креираат сензорска мрежа која во случајов се користи за детектирање на земјотреси […]

Прочитај повеќе

Столбови креирани со 3Д-принтер можат да издржат посилен земјотрес. Тоа што го разликува столбот од останатите е формите во кои се изработени неговите делови дело на калифорниска архитектонска компанија Emerging Objects, јави Freshome. Решението всушност е инспирирано од техниката на градителите Инки. Вака креираните столбови крериаат недостаток на резонантни фрекфенции и критични точки на кои […]

Прочитај повеќе

Првата вест за земјотрес во Лос Анџелес, три минути по затресување на земјата, дојде од робот-новинар на Los Angeles Times. Весникот е прв медиум во светот кој објави текст напишан од робот, односно од алгоритам креиран од новинарот и програмер Кен Швенчке. Алгоритмот со име Quackebot, напишан пред две години, генерира кратки приказни базирани на […]

Прочитај повеќе

Креативната работа во нашето време е единство на технологијата и хуманоста. – Кензо Танге, јапонски архитект.
 
Инспирирани од „Срце за Јапонија“, Кензо Танге и потребата да се даде оригинална поддршка за Јапонија која беше зафатена катастрофален земјотрес и цунами, Калина Зографска, Кристијан Ивановски и Ива Дујак стартуваа своја QR кампања низ Скопје.

Прочитај повеќе

Црвениот Крст на Македонија заедно со мобилните оператори отвори неколку телефонски броеви на кои може да се донира за помош на Јапонија која ја зафати земјотрес и цунами кои ги уништија приморските градови, загинаа над 21.000 луѓе, се направи огромна материјална штета, по што следеа застрашувачки проблеми со три нуклеарни реактори.

Прочитај повеќе

IT.com.mk ви посакува Среќни празници и Среќна нова 2011 година, во која не очекуваат уште неверојатни ИТ уреди и неверојатни ИТ сервиси кои ќе направат неверојатна ИТ револуција. Само погледнете се што се случи во 2010-та и ќе стане јасно дека информатичко-комуникациската технологија е во постојано движење напред рекреирајќи го навикнатото секојдневие во нешто ново и интересно.

Прочитај повеќе

Google ги објави најпопуларните и најбарани термини и теми во тек на 2010 година. Меѓу „најжешките“ пребарувања се Светското првенство во Јужна Африка, контроверзниот Chatroulette сервис, поп ѕвездата Џастин Бибер, Apple-овиот iPad, земјотресот во Хаити… и уште неколку термини и теми кои го покажуваат глобалниот интерес за нештата и популарните настани кои се случија во тек на годината.

Прочитај повеќе

Релативно силен земјотрес се почувствува во Скопје и Куманово околу 22:24-5 минути, први потврдија друштвените мрежи, Facebook и Twitter уште еднаш покажувајќи ја својата способност брзо да пренесат и потврдат информации.

Прочитај повеќе

Популарните ѕвезди, организациите, властите, медиумите… сите се свртија кон друштвените мрежи барајќи помош, донации, совети и споделувајќи информации за жртвите од неверојатниот земјотрес кој го погоди Хаити носејќи хаос и стотици илјади жртви и повредени. Оваа неверојатна трагедија ја истакна моќта на друштвените мрежи, на чело со Тwitter и со хуманоста на луѓето покажаа дека се неверојатно моќна машинерија за мобилизирање и информирање за актуелни настани.

Прочитај повеќе

Griffith универзитетот од Австралија го воведе креативното пишување твитови како задолжителен предмет за своите студенти по новинарство. Студентите го користат Twitter како „вежба за рефлектирање на себе“ вели Жаки Едварт, предавач на универзитетот.
 
„Твитовите на некои студенти не се толку суштински како што сакаме да бидат. Но не знам дали ако напишат есеј, ќе биде подобро“ вели г-ѓа. Едварт за Sydney Morning Herald.

Прочитај повеќе