Google има здравствени податоци од милиони пациенти од 21 држава во САД. Податоците компанијата ги прибирала скришум и за ова не биле свесни ниту лекарите ниту пациентите, откри Wall Street Journal. Google вели дека не направил ништо илегално, и со партнерот Ascension имале стандарден договор кој ја регулира оваа проблематика. Ascension е невладина организација од […]

Прочитај повеќе

Муарем Реџепи е првиот пациент на кој му е вградено вештачко срце. Операцијата е направена на државната кардиохирургија, а ја изведе тим од доктори од државната кардиохирургија и Петар Ристески кој работи во Франкфурт. Операцијата траеше 2 и пол часа, лекарите се задоволни, а пациентот е во добра состојба. Механичко срце (Left Ventricular Assist Device) […]

Прочитај повеќе

За голем дел од болестите раното откривање е клучно во нивното лечење. Вештачката интелигенција значително ќе помогне во иднина во дијагностицирањето на некои од болестите кои имаат и фатални последици ако не се откријат на време. Токму ова е тема на TED говорот на Пратик Шан.

Прочитај повеќе

South Central Ventures ќе инвестира до 600.000 евра во хрватската стартап компанија LittleDot. Компанијата овозможува преку технологија која е достапна секогаш, да се одвратат родителите од пребарување на симптоми за своите деца на Google. Самостојното дијагностицирање не само што често е погрешно, туку може да биде и опасно. „Во LittleDot сме многу задоволни и возбудени […]

Прочитај повеќе

Дигиталниот лидер во Европа, малата Естонија ќе воведе уште еден новитет. Државата ќе започне да прибира ДНК податоци од своите граѓани, јави Gizmodo. Целта на овие податоци е на граѓаните да им се дадат персонализирани совети за здравјето и за поздрав начин на живот. Со оглед на тоа дека ќе имаат ДНК од граѓаните, ќе […]

Прочитај повеќе

Најголемата онлајн продавница наскоро би можела да презентира нова услуга. Вести од компанијата велат дека Berkshire Hathaway нa Ворен Бафет, и JPMorgan Chase заедно со гигантот за е-трговија се заинтересирани за влез во здравствениот сектор. Целта на трите компании според изворите е да го олеснат товарот кој здравствениот сектор го има врз економијата. Ова не е […]

Прочитај повеќе

Министерот за здравство Арбен Таравари сака на подиректен начин да го слушне гласот на граѓаните. Наместо на друштвените мрежи, граѓаните можат да контактираат со министерот преку WhatsApp и Viber на телефонскиот број 071 349 999. Со проектот #ЗдравоТаравари корисниците на медицински услуги ќе можат да се обратат директно до министерот,  а целта на проектот e […]

Прочитај повеќе

Forward е медицински стартап основан од Андриан Аун, поранешен вработен во Google. Засега имаат само една отворена амбуланта, но наликува дека во иднина би можеле да го променат целиот здравствен систем. Дека не станува збор за обична платформа може да се забележи уште по самиот изглед. Амбулантата на Forward повеќе наликува на салон на Apple отколку […]

Прочитај повеќе

Со развојот на технологијата, почнуваат да се раѓаат идеи кои го менуваат светот во различни индустрии. Од технолошки иновации во банкарство, автомобилската индустрија и недвижности до туризмот, храната и образованието. Не е изненадување што во рок од десет години бројот на ИТ компании од една се зголеми на четири во топ 5-те најуспешни компании. Една […]

Прочитај повеќе

Бил Гејтс, ко-основач на Microsoft и вториот најбогат човек во светот, донирал во добротворни цели околу 28 милијарди долари, или скоро 48 отсто од својата вредност, се вели во инфографикот на Frugal Dad. Според инфографикот, г. Гејтс спасил околу 5,8 милиони животи со инвестирање во вакцини и подобрено здравство за децата ширум светот, посебно во […]

Прочитај повеќе

BBC пишува за 46 годишниот Мика Терхо кој како целосно слеп се вклучил во пилот-проект на германскиот универзитет Тиминген по што му било вградени чип во окото. Откако прогледал, г. Терхо вели дека на почеток луѓето му изгледале како духови.

Прочитај повеќе