Месецов се креваше прашина и откопуваа борбени секири околу тоа дали компулсивниот гејминг му пречи на нормалниот развој. Епицентарот на сево ова се наоѓа кај светската организација на здравје која направи ревизија на нивниот прирачник за класификација за болести. Според здравствената агенција, компулсивното играње видео игри се смета за ментална, здравствена состојба, односно попреченост во […]

Прочитај повеќе

Болницата Castle Craig од шкотскиот град Пебелшир е првата која ќе се обиде да ги излечи трговците зависни од трговија со крипто валути. Болницата е своевиден центар за зависности. Во неа се лекуваат зависници од алкохол, наркотици и игри на среќа. Според експертите дел од инвеститорите имаат слично однесување и симптоми како и онлајн коцкарите. Трговците […]

Прочитај повеќе

Интернет зависноста и зависноста од видеоигри не е единствениот проблем со кој може да се соочите. Ново истражувањето на корејскиот психолог Сам-Вок Чои покажува дека Јужна Кореа се бори со уште една зависност – зависност од преголема употреба на паметни телефони. Најголем дел од експертите за зависности во западниот свет се сомневаат во постоењето на […]

Прочитај повеќе

Моментот кога ќе ни снема интернет и кога ќе сфатиме дека сме зависни од него. Ви претставуваме инфографик со идеи што да се прави во кризните моменти:

Прочитај повеќе

Angry Birds се најпопуларната мобилна игра со над 300 милиони симнувања. Играта има три платени и бесплатна верзии кои се играат 200 милиони минути дневно, а Rovio, компанијата зад играта, се проценува дека вреди 1 милијарда долари. Уште еден интересен факт, играчите искористиле над 100 милијарди виртуелни гневни птици, што е исто колку бројот на […]

Прочитај повеќе

„За најбрзо време до 1 милион следачи”. Ова е Гинисовиот рекорд кој го заслужи познатиот актер Чарли Шин. Тој број го достигна за 25 часови и 17 минути, а во моментов таа бројка на @charliesheen е повеќе од 1.23 милиони. Направете refresh на страната и веднаш ќе видите дека бројката постојано се зголемува. Инаку, тој отвори свој Twitter профил на 1-ви март, само пред 3 дена. Неговата прва слика на TwitPic со чоколадно млеко и порно глумица е прегледана 1.2 милиони пати за само 24 часа.

Прочитај повеќе

BBC на македонски објави интересен текст за како 10 отсто од учесници на анкета рекле дека ќе ја слават Нова година на Facebook. Десет отсто од 800.000 корисници значи дека ќе биде добра журка!

Прочитај повеќе

Градскиот совет на Пловдив го потресе скандал поврзан со Facebook играта FarmVille, пренесува бугарскиот Novinite. Скандалот се случил пред неколку недели а се однесувал на членови на градскиот совет кои за време на состаноци си ја поливале виртуелната градина, си ги гледале кравите и правеле што прави и секој од над 80 милиони играчи на симулацијата на фарма.

Прочитај повеќе