Пропуст во софтверската надградба ja наруши работата на полициските алки за следење. Алките кои се користат за следење на лицата кои се во домашен притвор или ослободени со кауција по надградбата прекинаа да испраќаат сигнали. Со софтверската надградба се прекина комуникација помеѓу алките и системот. Стотици лица кои на овој начин се следат во Холандија […]

Прочитај повеќе

Иницијативата Bail Bloc работи на решение кое ќе овозможи на обвинетите својата кауција да ја платат со криптовалута. Идејата е преку „волонтирање“ со процесирачката на компјутерите, корисниците да помогнат со плаќањето кауција. Кауција плаќаат обвинетите за да можат да се бранат од слобода. Обвинетите не секогаш се виновни, па можноста за плаќање на кауција ќе […]

Прочитај повеќе

Пет затвореници од затворот во Охајо, составија два компјутери, ги скрија во плафонот, и ги поврзаа на затворската мрежа. Деловите за компјутерите, затворениците ги собрале од затворската наставата за електроника и компјутери. Деловите се од компјутери кои требале да бидат расклопени и рециклирани. Наместо тоа, тие дел по дел креираале сопствени компјутери. Компјутерите функционирале околу четири […]

Прочитај повеќе

Кога Јужна Кореја е во прашање е-спортот е на сосема друго, повисоко ниво од било каде во светот. Колкава е разликата покажува фактот за сериозниот план со кој ќе се справат со онлајн измамниците. Играчите кои креираат или споделуваат софтвер за мамење во онлајн игрите досега вообичаено добиваа забрана. Но, во Јужна Кореја сега ги чека и […]

Прочитај повеќе

Крис Редлиц oд Kicklabs е еден од ретките луѓе кои можат да се пофалат дека успешно рехабилитираат криминалци. Неговата идеја да им даде втора шанса на затворениците е да ги воведе во програмирање преку програма која има успех веќе шест години. „Кога започнав да зборувам забележав дека луѓето се концентрирани на секој мој збор. Нeма […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, би можел конечно да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која се крие од 2012 година. Г. Асанж беше обвинет за силување во Шведска во период кога Wikileaks ги објавуваше контрaверзните дипломатски документи на САД. Toj беше уапсен во Британија, но штом шведските власти побараа екстрадиција, тој се […]

Прочитај повеќе

Дедо Мраз оваа година порано им ја исполни новогодишната желба на околу 3.200 затвореници во сојузната држава Вашингтон. Поради грешка за пресметка за намалување на казната за „добро поведение“, софтверот предизвика прерано кратење на казната за дел од затворениците, јави BBC. Пропустот не е нов и трае од 2002 година, а американскиот оддел за затвори […]

Прочитај повеќе

По три години зад решетки, Готфрид Свартхолм , еден од тројцата основачи на Pirate Bay, конечно е надвор од затвор, пренесува Torrent Freak. Познат подобро на Интернет под псевдонимот Anakata, шведскиот програмер го напушти затворот во Данска минатиот месец, но мораше да одлежи и едномесечна затворска казна во Шведска поради хакерски напад. Потврдата за ослободувањето […]

Прочитај повеќе

Пнгсак Срибонпенг е првиот човек кој е осуден на 30 години затвор за Facebook пост. Тој доби неверојатна казна бидејќи во еден негов пост на Facebook ја навредил монархијата во Тајланд, која е заштитена со законот кој предвидува затворска казна од 15 години за секоја навреда за кралот, кралицата или некој од наследниците. Првичната казна […]

Прочитај повеќе

Рос Улбрихт, креаторот на контроверзниот сајт за нелегална трговиа, Silk Road, е осуден на најстрогата казна за својот прекршок – доживотна затворска казна. Ова е најголемата казна која можеше да му биде пресудена на г. Улбрихт, кој без жалба остатокот на животот ќе го помине зад решетки, вели Verge. „Не сте нималку подобра личност од […]

Прочитај повеќе

Чарли Шрем, поранешен член на одборот на Bitcoin Foundation, е осуден на две годишна затворска казна поради инволвирање во нелегалната трговија на интернет. Тој е казнет бидејќи неговиот сервис BitInstant им нудел услуги на купувачите на илегална роба од црниот онлајн пазар Silk Road. Според зборовите на г.Шрем тој и неговите партнери размениле биткоини во […]

Прочитај повеќе

Во затвор мозокот ви е мртов, вели Питер Сунде, ко-основачот на Pirate Bay во интервју за британскиот Guardian. „Облечен е во затворска облека -и збледена сива памучна тренерка. Неговите образи се забрадени и има огромни ремни подочници. Изгледа со светови далеку од гласноговорникот кој беше во изминатата деценија која ја помина како главен непријател на […]

Прочитај повеќе