Германскиот суд за патенти пресуди во корист на Apple и одобри прелиминарна наредба до европските царинарници да ги блокираат испораките на Samsung Galaxy Tab 10.1 во сите европски земји, освен во Холандија. Ова е уште една ваква блокада на Galaxy Tab, откако минатата недела беше блокирана испораката и во Австралија. Apple најави дека ќе се […]

Прочитај повеќе

Азискиот LG доби прелиминарна десет дневна забрана против Sony за продажба на PlayStation 3 заради прекршување на патенти. Во моментов десетици илјади PS3 уреди се конфискувани од царините во Ротердам и Шипхол во Холандија, кои се главни точки за увоз на PS3 во Европа, пренесува британскиот Guardian.

Прочитај повеќе

Турција ја тргна забраната за пристап на YouTube откако пред повеќе од две години го банираше сајтот заради содржина која го навредува Мустафа Кемал Ататурк. Навредување на основачот на турската република се строго забранети во Турција.

Прочитај повеќе

Research in Motion, креаторите на Blackberry телефонот, се согласија да ги блокираат порно сајтовите и да дозволат владите да ги шпионираат корисниците, откако Обединатите Арапски Емирати, Кувајт, Саудиска Арабија и Индиа се заканија дека ќе го забранат телефонот и неговите сервиси.

Прочитај повеќе

Протестите во Иран продолжуваат. Иако се прогласени како нелегални од Ајатолах Али Кхаменеи, врховниот лидер на Иран, сепак активистите повторно излегоа на улиците и се судрија со полицијата. Има и жртви… видеото снимено со мобилен за иранската девојка Неда Солтан во моментите на умирање откако беше застрелана, е еден од најбараните термини преку друштвените мрежи. Интернетот стана алатка преку која светот дознава за деталите од протестите, додека владата на Иран се обидува да го блокира.

Прочитај повеќе