Провајдерите во Турција на барање на властите, започнаa да ја блокират и IP адресата на Twitter. Ова значи дека за обичните корисници заобиколувањето на забраната за пристап на Twitter станува потешко, но не невозможно, ова го покажува и рекордниот број на твитови и постојаната активност на #TwitterisblockedinTurkey. Пред блокирањето на IP адресата провајдерите во Турција […]

Прочитај повеќе

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган нареди забрана Twitter, откако на популарната друштвена мрежа беа објавени снимки од разговори кои ја потврдуваат корупцијата за време на изборите. Иако и Европската Унија го осуди блокирањето како „неосновано и кукавичко“, сепак турските власти изјавија дека забраната на Twitter е направена легално, со помош на судот кој оценил дека […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната друштвена мрежа за споделување на фотографии, Instagram, е решена да го зачува својот бренд. Мрежата објави водич со кој на развивачите им наведува што смеат, а што не смеат да користат во своите апликации. Според новите правила, Instagram ги повикува луѓето да бидат креативни и да измислат уникатни имиња за своите апликации, со што […]

Прочитај повеќе

Британските законодавци ја разгледуваат можноста да забранат користење на Google Glass очилата додека се вози. Ако биде донесен, ова ќе биде еден од ретките случаи каде законите се носат како мерка на претпазливост, бидејќи очилата сè уште не се пуштени во јавна продажба. Официјалниот став е дека постои загрижост дека очилата ќе им го одвратат […]

Прочитај повеќе

Blizzard Entertainment го затвори Azeroth за иранските играчи на барање на американските власти.  Забраната за пристап до онлајн светот е поради трговските санкции кои ги воведоа  САД и Европа поради нуклеарната програма на Иран. „Тоа што можеме да ви го кажеме во моментов е дека Законот за економско ембарго и трговски санкции оневозможува Blizzard да […]

Прочитај повеќе

Судот во Сеул одлучи дека и Apple и Samsung ги нарушиле авторските права за неоколкуте патенти за мобилни уреди. Apple со своите уреди нарушува два патента, а Samsung едно авторско право. Отштетите кои треба да ги платат компаниите се 35.000 долари за Apple и 22.000 долари за Samsung. Со одлуката доаѓа и забрана за продавање […]

Прочитај повеќе

Им нема крај на судските битки помеѓу двата најголеми ривали на пазарот за компјутерски таблет компјутери, Samsung и Apple. Имено, Apple го зададе новиот удар кон Samsung за веќе повеќегодишната битка за патентите и се избори за забрана за продажба на Samsung Galaxy Tab 10.1 во САД со тврдење дека Samsung го повредил нивниот патентиран […]

Прочитај повеќе

Motorola Mobility успеа да го убеди Mенхејмскиот суд во Германија дека Microsoft прекршил два патенти за H.264 видео кодирање. Резултатот на одлуката е забрана на продажба во земјата на xBox 360 и Windows 7 кој ги содржи Internet Explorer и Windows Media Player, пишува BBC. Но, забраната не може да се спроведе, бидејќи се чека […]

Прочитај повеќе

По барањето на забрана на продажбата на iPhone 4S во Италија и Франција, сега SAmsung побара забрана на телефонот на Apple и во Австралија и Јапонија. „Apple продолжува да ни ги прекршува патентите и слободно да ја искористува нашата технологија. Нема да стоиме на страна и соодветно ќе си ја заштитиме интелектуалната сопственост”, вели Samsung. […]

Прочитај повеќе

Правната битка помеѓу Samsung и Apple сè повеќе се разгорува. Ден после претставувањето на новиот iPhone 4S, корејскиот гигант најави дека ќе поднесе барање за забрана на негова продажба во Италија и Франција. Причина за ова барање е наводното прекршување на патенти од страна на Apple. Samsung исто така најави дека ќе поднесе тужби против […]

Прочитај повеќе

Samsung е во жестока судска битка со Apple за пазарите во Австралија, Европа и сега Америка.  Најновата вест поврзана со судските битки помеѓу Apple и Samsung е забраната одредена од холандскиот суд, според која три модели од паметните телефони Galaxy не смеат да се продаваат во Европските земји. Причина за оваа забрана е тужбата на […]

Прочитај повеќе

Судот од Дизелдорф, кој пред недела дена пресуди во полза на Apple и постави ембарго на испораката на Samsung Galaxy Tab 10.1 во Европа, сега ја тргна забраната за испорака на таблет компјутерот барем до 25 август кога е закажано сослушувањето по поплаката на Samsung. Забраната е тргната во сите европски земји освен во Германија. […]

Прочитај повеќе