Друштвената мрежа не смее да користи податоци од Instagram и WhatsApp ако нема добиена директна дозвола од корисниците. Забраната доаѓа од германската агенција за заштита на конкуренцијата на пазарот, Bundeskartellamt. Поточно регулаторот разгледуваше два дела. Првиот заклучок е дека WhatsApp и Instagram може да собираат податоци. Во продолжение се наведува дека овие податоци не смеат […]

Прочитај повеќе

Кинескиот суд донесе одлука дека iPhone нарушува патенти во сопственост на Qualcomm. Поради ова најголем дел на телефоните од Apple се забранети за продажба. Сите телефони од iPhone 6S со исклучок на најновите се забранети за продажба. Ова ги опфаќа iPhone 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, iPhone 8, 8 Plus и iPhone X. Одлуката […]

Прочитај повеќе

Кинеските власти го „притиснаа копчето“ за над 4 000 веб страници. Забраната доаѓа по неколку месечна кампања во која се обрнуваше внимание на опасностите од опасна содржина. Дел од причините поради кои се отстранети овие страниците се: нарушување на правото на интелектуална сопственост и содржина која пропагира несоодветни вредности, вулгарност и непристојност, јави BBC. Дел […]

Прочитај повеќе

Апликацијата за анонимно испраќање на пораки, Telegram, повеќе легално не е достапна во Русија. Од понеделник агенцијата „Roskomnadzor“ има наложи на сите интернет и мобилни провајдери да го забранот пристапот до Telegram во следните 24 часа. Властите во оваа држава подолго време се закануваа дека ќе ја блокираат апликацијата ако не ги добијат клучевите за […]

Прочитај повеќе

Најверојатно би требало да си го проверите моралниот компас ако Pornhub одбива да ја објави содржината која ја креирате. Токму ова се случува со креаторите на лажните порно видеа кои не се добредојдени на сервисот. Компанијата ги извести Motherboard дека нема да ги објавува овие видеа. Причината е едноставна, видеата се направени без согласност на […]

Прочитај повеќе

Европскиот суд на правдата донесе одлука со која торент страниците како Pirate Bay се одговорни за нарушувањето на интелектуалната сопственост. Со ова европските интернет провајдерите ќе можат да го блокираат пристапот  на барање на сопствениците на авторските права. „Иако прифаќаме дека содржините се поставени онлајн од корисниците, судот го истакнува фактот дека операторот има клучна […]

Прочитај повеќе

Федералната агенција за авијација на САД одлучи да забрани внесување на Galaxy Note 7 во авионите. Ова најверојатно ќе биде и последниот показател за оние корисници кои досега не го вратиле телефонот, да го направат тоа. Телефонот не смее да биде кај патникот, во личниот багаж на патникот, но ниту во останатиот багаж. Ако некој […]

Прочитај повеќе

Руската агенција за контрола и надгледување на интернет одлучи дека PornHub и YouPorn отсега нема да бидат достапни во земјата. Интересно се чини дека ова е настан кој се повторува секоја година. Агенцијата истото го направи и лани во септември, кога забрани пристап до руската верзија на PornHub. За разлика од минатата година, оваа агенцијата […]

Прочитај повеќе

Reddit започна да ги имплементира своите нови и строги правила за однесување со затварање на пет свои форуми. Први зафатени со забрана се „Fat People Hate“ подфорумот, но и повеќе слични кои може да се вбројат под говор на омраза, јави BBC. Подфорумот r/fatpeoplehate имаше над 5.000 посетители и беше најактивниот од затворените. Најголем дел […]

Прочитај повеќе

Поради стравување од развој на нуклеарна програма на Кина, САД му изрече забрана на Intel со која ја спречува компанијата да испорача десетици илјади чипови за надградба на најбрзиот суперкомпјутер во светот, кинескиот Tianhe-2, или „Млечен пат 2“. Забраната ја изрече Одделот за трговија на САД поради загриженоста дека со Tianhe-2 може да се прават […]

Прочитај повеќе

Само ден откако беше тргната двонеделната забрана за Twitter, Судот во Анкара им нареди на турските власти да го одблокират и YouTube. Видео сервисот на Google беше забранет под изговор за национална безбедност откако на сервисот анонимно беа закачени аудио снимки во кои се дискутира за можна војна со Сирија. Според судот, 15 видеа ќе […]

Прочитај повеќе

По неколку дневната забрана, Тwitter ќе биде повторно достапен за турските твитерџии. Мрежата беше блокирана изминатиот петок откако на неа беа објавени контроверзни снимки кои ја откриваат корупцијата на властите, и иако премиерот Рецеп Таип Ердоган порача дека ќе „ја избрише“ друштвената мрежа, сепак судот во Анкара нареди да се тргне забраната. Судот се реши […]

Прочитај повеќе