Дали било кога сте направиле профил на Yahoo? Ако одговорот е да, тогаш од сите онлајн профили, имате барем 1 хакиран. Yahoo претходно објави дека во 2013 година се пробиени профилите на 1 милијарда корисници. Oath (ребрендиран Yahoo) објави дека во 2013година се пробиени всушност 3 милијарди профили. Тоа се сите профили кои се направени […]

Прочитај повеќе

Компанијата е обвинета за погрешно управување со фонд „тежок“ 17 милиони долари. Самиот Yahoo е креатор на овој фонд. Средствата беа наменети како оштета за кинески активисти. Во 2007, Yahoo го сподели идентитетот на повеќе свои корисници со кинеските власти. Како последица, Кина уапси двајца дисиденти, кои потоа го тужеа Yahoo. За да избегне поголем скандал […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда на САД обвини двајца руски шпиони за хакерските напади на Yahoo. Обвинетите руски државјани Дмитри Александрович Докулаев и Игор Анатолјевич Сишчин се дел од ФСБ. Покрај вработените во ФСБ, обвинети се и двјаца хакери; еден руски и еден канадски државјанин со потекло од Казакстан. Четворицата се обвинети за напади на Yahoo, но и […]

Прочитај повеќе

Можно е Verizon да ја повлече својата понуда за купување на Yahoo! по дополнителниот скандал низ кој поминува овој некогашен главен играч во интернет индустријата. Причината за ваква одлука ќе биде штетата на имиџот на компанијата по откривањето на новиот напад. „Verizon можеби ќе побара да прекине со купувањето акции или да ги промени условите […]

Прочитај повеќе

Facebook и сличните друштвени мрежи се користат од две примарни причини: шпионирање на најблиските и читање вести. :) Во случај да припаѓате на втората категорија и да сте заинтересирани само за најновите случувања во светот и вклучување во дискусии со истомисленици, би можело да ви се допадне најновата, „реобновена“ апликација на Yahoo. Yahoo Newsroom е […]

Прочитај повеќе

Минатата недела помисливме дека хакирањето на над 500 милиони корисници на Yahoo е најлошата вест што може да излезе за компанијата. Но сега, откако се појавија нови сознанија, го менуваме мислењето: компанијата одобрила шпионирање на своите корисници. Некогашниот гигант ја скенирал електронската пошта на своите корисници, а податоците ги испраќале на агенциите во САД. Компанијaта ја скенирала поштата […]

Прочитај повеќе

Лични податоци на над 500 милиони профили се украдени од Yahoo во 2014. Дел од податоците се: имиња, лозинки, имејл адреси, телефонски броеви и одговори на безбедносни прашања. Веста ја потврдија и од Yahoo, а можеби станува збор за најголемиот хак досега. Најголемиот проблем е што пробивањето е од 2014, но објавено е дури сега, […]

Прочитај повеќе

Бесплатниот сервис за видео на Hulu повеќе не постои, интернет телевизијата сега е дел од Yahoo View, а целата програма која ја имаше Hulu, ќе биде достапна единствено со претплата. Бесплатниот дел од програмата,  беше дел од идејата на Hulu која требаше да биде реклама за останатите програми на платформата. Новата телевизија Yahoo View како и самиот Yahoo! […]

Прочитај повеќе

Не така одамна Yahoo беше првата врата кон интернет за десетици милиони корисници. Неколку генерации го користеа Yahoo Messenger да разговараат и да запознаат нови пријатели, но сега и последните потсетници на некогашниот гигант заминуваат. Компанијата за 4,8 милијарди долари ќе стане дел од Verizon, јави Recode. Зделката треба да се финализира денес пред да […]

Прочитај повеќе

Gmailify е нов сервис од Google кој овозможува корисниците на Yahoo и Outlook да го користат најдоброто од Gmail. Корисниците на другите сервиси ќе можат да користат опции како спам заштита, организација на inbox и интеграција со Google Now, без притоа да ја менуваат платформата. Опцијата ги спојува профилите со Gmail и овозможува користење на […]

Прочитај повеќе

Yahoo ќе се реструктуира така што ќе креира spin-off дел во кој ќе ги има сите своите важни интернет бизниси, како мејлот, пребарувањето, Tumblr и други; и дел кој ќе го задржи уделот од 15 отсто во кинеската продавница Alibaba, вели New York Times. Вредноста на Yahoo сега е над 33 милијарди долари, главно поради […]

Прочитај повеќе

Google, Facebook, Twitter и Yahoo обвинуваат дека Motion Picture Association of America се обидува да го врати контраверзниот закон SOPA, кој веќе еднаш беше одбиен од американскиот Конгрес. Четирите компании поднесоа барање до Судот во Њујорк за одбивање на блокадата на Movietube. Блокадата ја побараа Sony, Warner Bros, Universal, Disney и Paramount, а предвидува блокирање […]

Прочитај повеќе