Microsoft најави дека на почетокот на јуни ќе претстави поевтина верзија на Xbox One, која ќе доаѓа без сензорот за движења Kinect. Според Microsoft, ова поевтинување е со цел да им се даде поголем избор на гејмерите, но очигледно е дека компанијата сака да биде конкурентна со Sony, бидејќи цената на оваа верзија на Xbox […]

Прочитај повеќе

На нив својствен начин iFixit ја презентира новата конзола од Microsoft, Xbox One. Внатрешноста покрај големиот вентилатор (112 mm) крие и 8GB DDR 3 и 32MB eSRAM, 8-јадрен AMD Jaguar APU на 1,75GHz и графички процесор на 853MHz. Конзолата има HDMI влез и излез, 2 USB 3.0 порти, IR порта LAN порта и WiFi подршка. […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе им дозволи на независните гејминг студија да продаваат игри преку Xbox One. Претходно Microsoft рече дека ќе соработува само со познатите ААА студија за дистрибуција на игрите, што беше дочекано со критика и негодување. Xbox покрај сите свои функционалности, развивачите ќе може да ја користат и за тестирање и приспособување на игрите за […]

Прочитај повеќе

На новиот Xbox ONE ќе може да играте, да гледате телевизија, да изнајмувате филмови или да слушате музика, откри Microsoft на презентацијата за новата конзола. Xbox ONE доаѓа со 8-јадрен CPU/GPU процесор изработен од AMD во соработка со MIcrosoft. Меморијата и капацитетот на следната генерација се значително проширени, па довчерашниот „Durango“ доаѓа со 8 GB […]

Прочитај повеќе

Microsoft вели дека нивната конзола Xbox доживува трансформација од гејминг во конзола за забава.  Xbox Durango ќе доаѓа со нова премиум содржина во која ќе инвестира компанијата. Слично како и Amazon и Netflix и гигантот од Сиетл не ја исклучува можноста за инвестирање во авторски содржини. Дополнително, конзолата овојпат нема да се концентрира на гејмери од […]

Прочитај повеќе

Microsoft го вработи Ендрју Ким, дизајнерот чии проект за ребрендирање на производите на команијата The Next Microsoft, доби огромна поддршка од интернет заедницата. „Вистина е. Ќе работам за Microsoft. Кога проектот за ребрендирање на Microsoft стана вирален. често добивав прашања дали ме контактирале. “Да” е краток одговор, но овој  однос, трае речиси 6 месеци.“, напиша […]

Прочитај повеќе

Во иднина ќе се намали играњето на видео игри на конзоли, предвидува основачот на Electronic Arts и 3DO, Трип Хокинс. Предвидувањето оди дотаму што г.Хокинс тврди дека во иднина на конзoли ќе играат хобисти. Тој отиде до таму што ги спореди играчите на видео игри на конзола со луѓето кои поседуваат приватни авиони. „Погледете ги авионите. […]

Прочитај повеќе

По се изгледа Microsoft ја научи лекцијата од Kinect и нема да чека последен момент пред да ги издадe SDK за новиот „контролер“ Smart Glass. Иако од најавата на SmartGlass и не помина многу врем, Microsoft веднаш го понуди SDK пакетот на своите партнери. Со развојниот пакет партнерите кои имаат обврска за екслузивни Xbox наслови […]

Прочитај повеќе

Уште на самиот почеток на годинешниот Е3 го имаме и првото изненадување. Иако никој не очекуваше оваа година Microsoft да презентира хардвер тие го покажаа својот нов Xbox контролер Smart Glass. Контролерот всушност и не е само хардвер бидејќи работи на апликациско ниво и го интегрира Xbox со таблет, паметен телефон или со двете. Оваа […]

Прочитај повеќе

Иако речиси сите подзаборавивме на Internet Explorer, Microsoft сè уште не е спремен да се откаже од својот прелистувач. Компанијата работи на изменеta верзија на својот Internet Explorer 9 кој ќе може да се користи на Xbox 360 конзолата, пишува Verge. Иако и моментално е достапна опција за гласовно пребарување (Bing), IE ќе има целосно […]

Прочитај повеќе

Motorola Mobility успеа да го убеди Mенхејмскиот суд во Германија дека Microsoft прекршил два патенти за H.264 видео кодирање. Резултатот на одлуката е забрана на продажба во земјата на xBox 360 и Windows 7 кој ги содржи Internet Explorer и Windows Media Player, пишува BBC. Но, забраната не може да се спроведе, бидејќи се чека […]

Прочитај повеќе

Софтверските алатки (SDK) за манипулирање на Kinect за Windows ќе бидат достапни за комерцијални цели рано во 2012-та година, најави Microsoft. Моментално Kinect е достапен во бета верзија за универзитетите и истражувачите, секако и за ентузијастите како македонската „фантастична четворка“, и е ограничена на не-комерцијални експерименти. Kinect на Microsoft е уред за xBox кој користи […]

Прочитај повеќе