Microsoft најави дека наскоро сите гејмери ќе можат да играат видеоигри заедно. Компанијата ја најави платформата Cross-Network Play која ќе ги поврзе сите без разлика дали играат на Xbox, PC или PlayStation. Oд Sony изјавија дека поддржуваат меѓу-платформски гејминг уште од 2002-ра година на некои игри, и дека ќе бидат отворени да седнат да разговараат […]

Прочитај повеќе

Во видеово се даваат примери за како да (не) ја играте Fallout 4, која излезе на 10 ноември, 2015-та и која е еден од главните муабети во гејмерски кругови во моментот. Играта која е достапна за Windows, PS 4 и Xbox One е петотто продолжение од популарната Fallout.

Прочитај повеќе

Популарната игра за Xbox, при крајот на октомври, поточно на 27-ми, ќе го добие своето петто продолжение наречено Halo 5: Guardian, кое ексклузивно ке биде достапно за конзолата Xbox One.

Прочитај повеќе

Има добри вести за Sony, Nintendo и Microsoft. Нивните конзоли ќе можат да се натпреваруваат која прва ќе го освои кинескиот пазар, откако Кина ја тргна забраната за продажба на гејминг конзоли произведени надвор од земјата. Со новата одлука која до сега дозволуваше продажба на увозни конзоли само на трговски зони во Шангај, сега продажбата […]

Прочитај повеќе

Започна најголемиот саем за видеоигри Е3, вообичаено честа да го отворат саемот ја има Microsoft. Акцентот оваа година беше на Xbox One и Windows 10, но најверојатно никој не веруваше дека компанијата нема да го спомене HoloLens. Најверојатно најпријатното изненадување е „backwards compatibility“ односно можноста корисниците на Xbox One да ги играат постарите наслови. Доколку […]

Прочитај повеќе

Oculus на својата конференција во Сан Франциско најави еден куп интересни работи околу виртуелната реалност. Најважната сепак е презентацијата на последната верзија на Oculus Rift – Crescent Bay, која доаѓа на почетокот на следната година заедно со контролерот Touch. Беа претставени и првите игри кои ќе бидат достапни на Oculus Rift VR. Можеби најголемо изненадување […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја претстави првата надградба на конзолата Xbox One. Станува збор за двојно зголемување на хардискот на 1TB, иако без сомневање од Microsoft ќе остават некое изненадување за Е3, најголемиот саем за видеоигри и се поврзано со нив кој ќе се одржи за помалку од една недела. Покрај поголемиот простор конзолата доаѓа и со нов […]

Прочитај повеќе

Отсега за услугите на Microsoft ќе можете да платите во биткоини. Крипто-валутата може да се корисит за додавање на средства на Microsoft профили кои потоа може да се користат за плаќање на услугите кои ги нуди компанијата, како на пример за купување игри на Xbox или купување апликации на Windows Phone. „За нас ова е […]

Прочитај повеќе

Microsoft е подготвен да потроши 2 милијарди долари на Mojang, шведското студио кое ја направи популарната игра Minecraft, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на анонимни извори. Според нив, аквизацијата ќе биде комплетирана уште следната недела, по неколку месечните преговори. Mojang е студио основано од 35-годишниот Маркус Notch Персон, кој успеа Minecraft да ја претвори […]

Прочитај повеќе

Најголемиот саем за видеоигри E3 беше традиционално отворен со презентациите на „големите“ – Microsoft и Sony, по што следеа презентациите на дел од издавачите од кои најголеми се EA Games и Ubisoft. Можеби најпријатното изненадување доаѓа од малечкото независно студио Hello Games кои ја презентираа научно фантастичната игра No Man’s Sky. Играта им овозможува на […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави дека на почетокот на јуни ќе претстави поевтина верзија на Xbox One, која ќе доаѓа без сензорот за движења Kinect. Според Microsoft, ова поевтинување е со цел да им се даде поголем избор на гејмерите, но очигледно е дека компанијата сака да биде конкурентна со Sony, бидејќи цената на оваа верзија на Xbox […]

Прочитај повеќе

На нив својствен начин iFixit ја презентира новата конзола од Microsoft, Xbox One. Внатрешноста покрај големиот вентилатор (112 mm) крие и 8GB DDR 3 и 32MB eSRAM, 8-јадрен AMD Jaguar APU на 1,75GHz и графички процесор на 853MHz. Конзолата има HDMI влез и излез, 2 USB 3.0 порти, IR порта LAN порта и WiFi подршка. […]

Прочитај повеќе