Може да ја сакате и да ја мразите (или двете истовремено), но без сомневање World of Warcraft ги одбележа последните 20 години. Во Јон Хазикостас, Патрик Магрудер и Џими Ло зборуваат за играта и сите нејзини експанзии.

Прочитај повеќе

За 1 милион корисници, најголемата најава на Blizzcon не дојде од Blizzard. Компанијата имаше неколку интересни најави: Diablo 3 добива некромансер; Overwatch има нов херој; Hearthstone наскоро ќе има нова експанзија. Сепак за речиси милион љубители на World of Warcraft, најинтересната вест дојде од Nostalrius. Откако Blizzard не најави враќање на легаси сервери, Nostalrius најави […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft: Legion e шестото продолжување на култната MMO игра која се игра веќе 11 години. Legion сепак за Blizzard и за милионите играчи ќе биде клучна експанзија – или ќе ја врати WoW меѓу најпосакуваните игри, или конечно демоните ќе ѝ стават крај и ќе му дозволи на Blizzard да се фокусира на […]

Прочитај повеќе

CoD, WoW, Super Mario, GTA, Need for Speed, Final Fantasy… една од овие игри, без разлика на која верзија, сигурно ви е омилената игра што некогаш сте ја играле, и би ја играле пак. GG.mk направи листа на најуспешните франшизи на сите времиња, според бројот на продажби, заработени пари, но поважно влијанието кое го имаат […]

Прочитај повеќе

Зошто Dark Souls 3 ги дели гејмерите? Или си голем фан на играта или ја мразиш, велат дечките од MKD20, новиот подкаст за видеоигри. Третото продолжение на Dark Souls ги дели гејмерите кои продолжуваат да ја играат играта со фанатизам, или ја играат со нервоза, но сепак продолжуваат. „Секој гејмер треба да ја проба играта, […]

Прочитај повеќе

Нов трејлер на World of Warcraft the Movie, филм по истоимената видеоигра на Blizzard. Играта е најдобриот MMO со над 12 милиони претплатници во своите најдобри времиња. Филмот доаѓа пред новото шесто продолжение на играта која е стартувана уште во 2005-та година.

Прочитај повеќе

Гораст, Данко, Бобан и Наум ја посветија седмата епизода од емисијата за игри GG.mk на грандиозните и масивни игри како Grand Theft Auto, Warlords of Draneor и Dragon Age: Inquisition. Eпизодата започна со GTA 5 која Бобан ја прогласи за „најдобра игра оваа година, за која вредат парите“. Тоа што е ново во оваа поправена […]

Прочитај повеќе

GG.mk ја имаше својата шеста епизода ден пред глобалното лансирање на Warlords of Draenor, петтото продолжување на War of Warcraft. Затоа за да се прослави Draenor, дечките го поканија Анселмо Талота, поранешен инженер во Blizzard, кој зборуваше како е да се работи во компанија која досега нема утнато игра. Покрај неизбежнатa WoW, на GG.mk се […]

Прочитај повеќе

Таман ќе подзаборавиме дека било кога се зборувало за World of Warcraft  филм, ќе се појави некоја вест која ќе не потсети и израдува дека ќе видиме епска филмска приказна со Трал и Алијансата. За жал и овојпат вестите не се добри. Режисерот Сем Реми нема да го режира филмот.  Причината е зафатеноста на г. […]

Прочитај повеќе

NcSoft и ArenaNet ни открија дека новата MMO игра Guild Wars 2, на која се работеше скоро пет години, ќе стартува на 28 август. Долгоочекуваната Guild Wars 2 сигурно ќе го привлече вниманието на бројните гејмери кои сакаат вакви RPG игри сместени во фантазиски светови, а компаниите ќе се надеваат да го повторат успехот од […]

Прочитај повеќе

Додека сите го исчекуваме излегувањето на Diablo 3, World of Warcraft одделот на Blizzard неуморно работи на својата маркетинг кампања.  За да ги поврати изгубените играчи, WoW падна на 10 милиони активни играчи од 12 во последнава година дена, Blizzard се реши да ја претстави промоцијата Scroll of Resurrection која ќе трае во следниве 90 […]

Прочитај повеќе

Пред точно седум години, на 23 ноември Blizzard го стартуваше досега нивниот најпопуларен проект World of Warcraft. Од тогаш поминаа неверајтни и забавни седум години. За седмииот роденден на WoW Blizzard ги награди играчите со мал токен и писмо заблагодарувајќи им се на довербата. Но можеби најинтересното нешто претставено за роденденот беше телевизиската реклама со […]

Прочитај повеќе