Во рамките на City 2011 Technology Conference која се одржува во Њујорк, Blizzard го објави својот тригодишен план најавувајќи дела до 2014 година може да очекуваме 6 нови игри, односно експанзии. Експанзиите кои ќе излезат ќе бидат за Starcraft II и петтата надградба на World of Warcraft. Според најавата Starcraft II ќе биде трилогија а вториот […]

Прочитај повеќе

Од Empire во 1973 година, која е првата игра играна преку PLATO мрежата со вселенски летала, до огромната World of Warcraft и игрите на Zynga, поминаа веќе 30-тина години каде гејмерите уживаат во милтиплеери. Овој масивен инфографик доаѓа од чуден извор, од Silver Oak казиното (via PCMag), и навистина вреди да се погледне. На крај, […]

Прочитај повеќе

Едвај поминаа десетина денови по масакрот во Осло, а веќе се појавија личности кои сакаат како виновници за настанот да ги посочат видео игрите. Имено се појавија здруженија кои сакаат да го поврзат трагичниот настан во кој загинаа најмалку 93 луѓе со видео игрите Modern Warfare 2 и World of Warcraft.   Причината за оцрнување на […]

Прочитај повеќе

Со зголемување на бројот на ММО игри кои го менуваат начинот на претплата, бесплатните ММО престанаа да бидат ексклузивитет на азиските дизајнери и издавачи на игри и станаа модел прифатен од западните студија. Сепак, иако со заеднички бизнис модел, азискитe и западните игри се разликуваат суштински, од начинот на добивање на нивоа до фактот тоа што азиските игри главно се повеќе конкурентни, оријентирани кон играч против играч (PvP) содржини.

Прочитај повеќе

Најиграниот ММORPG наслов World of Warcraft реши, заедно со новите содржини од 4.2.0, да објави бесконечен пробен период за новите играчи. Најверојатно мотивирани од скорешното менување на моделот на плаќање на Age of Conan, Team Fortress 2 како и најавата на Valve за нова „бесплатна“ ММО (се шпекулира дека можеби станува збор за DOTA 2), Blizzard на новите корисници им овозможуваат проба на играта до 20 ниво во неограничен временски период.Тој период до сега беше ограничен само на 14 дена, додека сега играчите ќе можат да си направат неколку карактера. 

Прочитај повеќе

Ако подолго време сте играч на MMORPG – масивни онлајн мултиплеер игри, сигурно сте се сретнале со поголем број наслови, од кои некои се бесплатни, а некои имаат еднократно плаќање или месечни претплати. Се разбира и едните и другите имаат свој начин за остварување профит и со оглед на тоа колку пари се потребни за тековни трошоци ретко кој би можел да им забележи. Бесплатните MMORPG игри имаат неколку начини на зработка: микротрансакции, купување на работи кој ги користите во играта за пари (Pefect World, Rohan:Blood Feud, Battle of Immortals), неограничен „trial” ограничување на делови од играта за претплатници (Warhammer Online, Lord of the Rings Online, Dungeons and Dragons Online) или метод кој се поретко го приметувам реклами на корисничкиот интерфејс за играчите кои не плаќаат. Игрите кои се плаќаат имаат месечна претплата(Eve Online), треба да го купите оргиналот на играта (Guild Wars, Guild Wars 2) или комбинација од двете (World of Warcraft, Aion, Age of Conan).

Прочитај повеќе

Cataclysm, третото продолжение на масовната онлајн игра World of Warcraft, стана и најпродаваната PC игра во првиот месец со над 4.7 милиони продадени копии секоја по 40 долари што резултира во 188 милиони долари. Интересно само во првиот ден се продадоа рекордни 3.3 милиони парчиња.

Прочитај повеќе

Група истражувачи од Институтот за креативни технологии при Универзитетот од Јужна Калифорнија го хакна Kinect за да може да ги користат движењата на телото за да играат World of Warcraft.

Прочитај повеќе

Третото продолжение на масовната онлајн игра World of Warcraft се продаде над 3.3 милиони парчиња во првите 24 часа од стартувањето на продажбите, објави Blizzard додавајќи дека Cataclysm сега е најбрзо продаваната видео игра за PC на сите времиња надминувајќи го рекордот од ноември 2008 на… изненадување?… на Wrath of the Lich Kings, претходното продолжение на World of Warcraft.

Прочитај повеќе

За само два дена од објавувањето, видео трејлерот на World of Warcraft: Cataclysm е погледнат над 2 милиони пати. Сепак може да се очекува видеото да стане уште поголем хит бидејќи масовната онлајн игра World of Warcraft има над 12 милиони играчи ширум светот.

Прочитај повеќе

Во оваа моја прва статија ќе ги претставам моите погледи кон тоа што е гејмер, што е професионален гејмер и разликата помеѓу македонскиот про гејмер и светскиот про гејмерот. Јас сум Александар Киселинов – helius, про гејмер и поранешен играч, а сега менаџер, на професионалниот CS тим ENTiTY, и имам искуство од поранешни големи натпреварувања како KODE5.

Прочитај повеќе

Европскиот парламент стартува онлајн игра – Citzalia – во која играчите ќе можат да дискутираат низ 3Д Европски парламент и да се расправаат за клучни прашања во виртуелната Европа.

Прочитај повеќе