За 1 милион корисници, најголемата најава на Blizzcon не дојде од Blizzard. Компанијата имаше неколку интересни најави: Diablo 3 добива некромансер; Overwatch има нов херој; Hearthstone наскоро ќе има нова експанзија. Сепак за речиси милион љубители на World of Warcraft, најинтересната вест дојде од Nostalrius. Откако Blizzard не најави враќање на легаси сервери, Nostalrius најави […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft: Legion e шестото продолжување на култната MMO игра која се игра веќе 11 години. Legion сепак за Blizzard и за милионите играчи ќе биде клучна експанзија – или ќе ја врати WoW меѓу најпосакуваните игри, или конечно демоните ќе ѝ стават крај и ќе му дозволи на Blizzard да се фокусира на […]

Прочитај повеќе

Blizzard сигурно не очекуваше да добие петиција потпишана од 250.000 луѓе откако го изгаси приватниот сервер Nostalrius. И покрај противењето на компанијата, сепак постои огромна заедница која не сака да ја игра модерната World of Warcraft, туку оригиналот познат како WoW Vanilla, објавен во далечната 2004-та годинa. Има огромен број на фанови кои играат преку […]

Прочитај повеќе

GG.mk успеа да го направат тоа што на многу гејмери не им успева – смирено и културно дискутираа за која е најдобрата MMO и зошто World of Warcraft, и по 11 години, останува една од најдобрите игри во историјата. Покрај дискусијата за масивните мултиплеери, се рецензираа и Hitmani и Tom Clancy’s The Division, која станува […]

Прочитај повеќе

Нов трејлер на World of Warcraft the Movie, филм по истоимената видеоигра на Blizzard. Играта е најдобриот MMO со над 12 милиони претплатници во своите најдобри времиња. Филмот доаѓа пред новото шесто продолжение на играта која е стартувана уште во 2005-та година.

Прочитај повеќе

Првата слика од Оргрим Думхамер, објавена од Wired, ветува дека долгоочекуваниот филм за светот на Warcraft ќе биде епски. Зад CGI ефектите стои истото студио, Industrial Light and Magic, кое работеше на Хулк од Avangers, и според таа деталите на Оргрим се чини дека завршиле одлична работа. Сепак, самото присуство на еден од најкултните ликови […]

Прочитај повеќе

GG.mk ја имаше својата шеста епизода ден пред глобалното лансирање на Warlords of Draenor, петтото продолжување на War of Warcraft. Затоа за да се прослави Draenor, дечките го поканија Анселмо Талота, поранешен инженер во Blizzard, кој зборуваше како е да се работи во компанија која досега нема утнато игра. Покрај неизбежнатa WoW, на GG.mk се […]

Прочитај повеќе

Југотон го најави полноќното лансирање на шесттото продолжение на World of Warcraft – Warlords of Draenor. Полноќната продажбата на Warlords се одржува истовремено во целиот свет. Продавницата на Југотон во ГТЦ ќе биде специјално отворена по работното време (од 22:00 до 01:00 часот) на 12-ти наспроти 13-ти ноември 2014, кога посетителите и љубителите на играта […]

Прочитај повеќе

Blizzard заврши со креирањето на дигиталниот споменик на Робин Вилјамс, кој се самоуби по изгубената битка со депресијата. Веќе се појавија и првите видеа и слики на дигиталниот лик на легендарниот комичар во World of Warcraft. Изборот на Blizzard за вечниот актер падна на улогата на г. Вилјамс од цртаниот Аладин каде тој ја имаше […]

Прочитај повеќе

Blizzard ќе му оддаде признание на Робин Вилјамс, еден од комичарите кој можеше да насмее секого.Актерот кој ненадајно не напушти, беше страствен играч на World of Warcraft, па играчите започнаа петиција со која бараат простор за г. Вилијамс во играта. За 24 часа петицијата ја потпишаа 11.000 подржувачи кои побараа NPC лик „кој ќе биде […]

Прочитај повеќе

Без разлика на проблемите и намалување на претплатата World of Warcraft сеуште владее со пазарот на Massive Multiplayer Online (MMO) игри. Минатата година играта на Blizzard доминираше со 36 отсто од вкупната заработка од видео игри или нешто над милијарда долари, според податоците на Superdata Research. Сепак во Blizzard можат да бидат загрижени од фактот дека […]

Прочитај повеќе

Како следењето и прислушувањето во реалноста да не е доволно Американската агенција за национална безбедност (NSA) и Британската разузнавачка служба (GCHq) ги прислушувале дури и световите во кои луѓето одат за разонода и забава. Според документите кои ги објави поранешниот аналитичар на CIA, Едвард Сноуден, агенциите ги следат видео игрите од 2008 година, јавува Guardian. […]

Прочитај повеќе