WordPress ги надгради своите алатки за аналитика со Insights, новата функционалност овозможува секој да провери кој период во кој ден од неделата е најпогоден за споделување на статии, блог постови и слично. Алатката овозможува да проверите кои денови и во кој часови имате најмногу посетители и со тоа да го планирате и објавувањето на статиите. […]

Прочитај повеќе

WordPress како платформа за менаџирање содржина добар дел од својата популарност им ја должи на одличната заедница од програмери кои креираат додатоци, т.е. екстензии. Овие додатоци се најразлични и често програмерите ги креираат првин за да си помогнат себеси. Тоа беше и причината што Борис Кузманов си направи своја екстензијата sTRASHo, со која може побрзо […]

Прочитај повеќе

Наречена Benny, според џез легендата Бени Гудман, новата верзија на WordPress 4.0 ќе овозможи „побрзо креирање и објавување на содржина“. Новините кои се додадени на платформата за менаџирање на содржина ќе им ја олеснат работата на сите 60 милиони сајтови; и иако не се драматични промени, сепак придонесуваат кон полесно менаџирање на мултимедијата и текстовите. […]

Прочитај повеќе

Ghost, новата платформа за блогирање со отворен код која ја најавивме при крајот на мај оваа година, од денес и официјално е јавно достапна за преземање, по трите недели кога корисниците донираа за овој проект. Продуктот за кој донираа околу 6.000 корисници на Kickstarter, се фокусира исклучиво на блогирањето и сака да го замени WordPress […]

Прочитај повеќе

Основачот на WordPress и Automattic, Мет Муленвег, на WordCamp настанот кој се одржа овој викенд во Сан Франциско, објави дека платформата, која најпрвин беше замислена само за блогирање, е преземена повеќе од 46 милиони пати. На настанот, г. Муленвег зборуваше за развојот и напредокот на WordPress во текот на изминатите години, како и за верзијата […]

Прочитај повеќе

Неодамна на Kickastarter се појави интересна кампања за која брзо беа собрани предвидените пари, а тоа е нова платформа за блогерите која ќе им понуди многу поедноставен начин на уредување за разлика од WordPress. Основач на проектот е Џон О’Ноланn и уште неколку луѓе кои работат во неговиот тим, а наместо бараните 25.000 долари тие […]

Прочитај повеќе

Дваесет и седми мај, 2003-та година, беше денот кога Мет Муленвег ја објави првата верзија на WordPress. Платформата која ја изгради Мет имаше скромен почеток со неколку основни можности за блогирање, а денес, десет години подоцна, платформатa прерасна во водечки CMS (Content Management System) и се користи за градење на неверојатни сајтови, меѓу кои и […]

Прочитај повеќе

Пред неколку денови од Google ги обновија коментарите на нивниот сервис за блогирање, така што направија сопствен Google+ систем за коментирање, а денес истиот благодарение на развивачот Брендон Холтсклау е достапен и за WordPress. Oвој систем не е оптимизиран за WordPress, сега според тоа што можеме да го видиме работи добро, а гледајќи го кодот […]

Прочитај повеќе

Иако ниту еден CMS не е 100% сигурен, задачата на веб развивачот е тој процент да го зголеми колку е можно. Оваа листа ги има сите неопходни чекори што треба да ги направите за да ги намалите шансите вашиот WordPress сајт да падне во лошите раце. Пред инсталацијата Преземете ја најновата стабилна верзија на WordPress […]

Прочитај повеќе

Само пред неколку месеци ја најавивме претходната верзија на WordPress 3.5 која официјално беше објавена на 11-ти декември минатата година, а веќе се ближи и објавувањето на WordPress 3.6 кое треба да биде некаде на крајот на април.  Во моментот оваа верзија сè уште се развива, но не е доцна да ви ги претставиме сите новости […]

Прочитај повеќе

Агрегаторот за вести Time.mk од пред неколку месеци има свој виџет кој сопствениците на веб сајтовите може да го постават и на својата страна. Но, бидејќи сè поголем дел од нашите портали, блогови и останати веб сајтови работат на WordPress платформата, ја развив првата верзија на Time.mk виџетот за WordPress, кој и тоа како ќе […]

Прочитај повеќе

Имаше смисла да тргнеме од најпопуларниот производ, вели Владимир Преловац, основач на Prelovac Media, стартап лоциран во Белград кој ја креираше популарната веб апликација ManageWP. Оваа апликација им помага на корисниците да менаџираат со повеќе WordPress сајтови, и сето тоа овозможено преку една работна табла што е неверојатно продуктивно за веб администраторите. Покрај тоа, автор е и […]

Прочитај повеќе