Microsoft размислува да направи радикален потег во промоција на својата Windows Phone платформа. Бидејќи Microsoft не може да привлече популарни апликации на својата платформа, а со апликациите доаѓаат и корисниците, компанијата планира да дозволи Android апликации да се користата на Windows Phone, пишува Verge повикувајќи се на извори блиски до Microsoft. Планот е во рана […]

Прочитај повеќе

Со 69,5 од продадените уреди во последниот квартал на 2013 година, Android сè уште е на првото место кај мобилните оперативни системи пред iOS со 23,7 отсто. Windows Phone во последните 6 месеци е со 10 отсто застапеност во Европа, според анализата на Kantar WorldPanel. Според извештајот Apple успева да задржи раст во САД, 43,9 […]

Прочитај повеќе

Се чини дека на Windows Phone му оди подобро отколку што изгледа, барем во некои делови од светот. Во дел од пазарите Windows телефоните имаат одлична продажба во споредба пред се со iPhone и BlackBerry. Чиле, Колумбија, Чешка, Египет, Еквадор, Финска, Грција, Унгарија, Индија, Италија, Кенија, Кувајт, Малезија, Мексико, Нигерија, Пакистан, Перу, Полска, Саудиска Арабија, […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја привршува надградбата Windows Phone 8.1, а на неа доаѓаат две крупни промени. Првата e гласовен асистент сличен на Siri на Apple и центар за нотификации, јавува Verge. За гласовниот асистент веќе поодамна се знае дека ќе се вика Cortana и веќе подолго време се шпекулира дека развојниот тим на Microsoft го тестира на […]

Прочитај повеќе

Microsoft сè уште ја тестира 8.1 надградбата на Windows Phone, но на интернет веќе постојат парцијални фотографии од изгледот на почетниот екран на телефонот. Доколку е точна, фотографијата ги потврдува неодамнешните тврдења дека Microsoft работи на уред кој нема да има физички копчиња. Решението е сите копчиња да бидат префрлени на дисплејот. Отстранувањето на физичките […]

Прочитај повеќе

Е-Tестови за Windows Phone е апликација за идните возачи кои го учат теоретскиот дел за полагање на возачкиот испит. Апликацијата, која може да се користи и офлајн, ги има сите прашања кои кандидатите за возачка дозвола од Б-категорија треба да ги знаат за да се снајдат во собраќајот. Kреирана е од Дарко Апостолоски, студент на […]

Прочитај повеќе

Microsoft размислува да воведе бесплатна верзија на Windows Phone и Windows RT кои би им биле достапни на производителите на паметни телефони и таблет компјутери. Сепак во моментов Microsoft е концентран на следната надградба на оперативниот систем Windows 8.2 Threshold, јавува Verge. Бесплатниот оперативен систем ќе значи и пад на цената на телефоните, за кои […]

Прочитај повеќе

Финскиот гигант Nokia го најави Lumia 525, телефон кој треба да биде наследник на најдобро продаваниот Windows Phone телефон Lumia 520, кој во моментов држи 26,5 отсто од WP пазарот. Новиот телефон има 1 GB RAM за разлика од претходните 512 МВ, а надграден е и процесорот на Qualcomm Snapdragon на 1 GHz. Остатокот од […]

Прочитај повеќе

Windows Phone корисници радувајте сте! Популарната апликација за споделување фотографии, Instagram, конечно пристигна на мобилниот оперативен систем на Microsoft. WP не е веќе изоставената платформа, туку сега е мејнстрим. Со апликации како Instagram, Vine, Twitter, и можеби наскоро официјален Snapchat, WP конечно е привлечен и за младите мобилни корисници. Според статистики на IDC, платформата има […]

Прочитај повеќе

Nokia наскоро ќе ја претстави Lumia 1520 серијата со два нови 6-инчни Windows Phone 8.1-телефони кој засега се познати под имињата Moneypenny и Goldfinger, јавува The Verge. Телефоните ќе доаѓаат со технологија на која Nokia работи веќе повеќе години 3D Touch. Технолoгија која со помош на сензор детектира гестикулации и движења кои нe го допираат […]

Прочитај повеќе

Оперативниот систем на Google го освои глобалниот мобилен пазар, со сега над 81 отсто учинок, односно 211,6 милиони испорачани Android телефони во третиот квартал. Конкурентниот iOS имаше мал пад на 12,9 отсто со испорачани 33,8 милиони уреди, а по него следат Windows Phone со 3,6 отсто и BlackBerry со 0,6 отсто. Иако се забележува заситеност […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Windows Phone ќе имаат официјална Instagram апликација. Оваа новост ја најави Кевин Систром, еден од основачите на Instagram, за време на настанот на Nokia кои го претставија својот Lumia компјутерски таблет и нов паметен телефон. Сепак, сè уште не е познат точниот датум, но се очекува да биде во текот на следните неколку […]

Прочитај повеќе