Сите сме во исчекување на најновата верзија на оперативниот систем на Microsoft, Windows 10. Останува помалку од еден месец до официјалноти излегување на софтверот, но тоа што не заинтересира не се неговите функционалности, кои сигурно ќе го направат подобар од „осумката“, и можеби не од одличната „седмица“; туку фактот што Microsoft најави дека ќе го […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе ги спои Windows Phone Store и Windows Store во една продавница за апликации со наредните верзии на оперативните системи. Verge, кои први ја објавија веста, вели дека главниот за оперативните системи, Тери Миерсон, ја потврдил одлуката, но без многу детали за како ќе функционира продавницата со апликации за паметните телефони и десктоп компјутерите. […]

Прочитај повеќе

Нова реклама од Microsoft за Windows таблет компјутерите повторно е фокусирана околу конкурентниот Apple iPad. Овојпат споредбата не е помеѓу Surface и iPad, туку помеѓу iPad Мini и Acer Iconia W3, таблет кој е цел на немилосрдни критики од најлош екран во класата до „таблетот кој никогаш не требаше да се појави“. Но, иако Iconia […]

Прочитај повеќе

Неодамна Microsoft го најави враќањето на Start копчето на Windows 8, а веќе се појавија и првите скриншоти на кои се гледа „повратникот“. На објавениот екран се гледа и како ќе изгледа „boot-to-desktop“ екранот. Притискање на Start копчето наместо на Windows мени ќе го отвора почетниот екран. За корисниците на кои не им се допаѓаа […]

Прочитај повеќе

Samsung најави настан за 20-ти јуни на кој ќе престави Windows Phone паметни телефони кои ќе бидат под брендот Ativ. На настанот Samsung Premiere 2013 најверојатно ќе бидат претставeни и Windows 8 и Windows RT таблет компјутери, лаптопи и слични хибридни уреди. Има и гласини дека ќе биде преставен помал Samsung Galaxy S4, како обид […]

Прочитај повеќе

Windows Blue и официјално доаѓа оваа година, најави Microsoft. Надградбата ќе се фокусира на барањата на (во моментот 100 милиони) корисниците на Windows 8 и Windows RT. „Windows 8 е голема и амбициозна промена. Ние сфаќаме дека за промена е потребно време, убедени сме дека одиме во вистинска насока со напредокот од лансирањето, екосистемот и […]

Прочитај повеќе

Moжеби Surface не ги исполни целосно очекувањата со своите 1,5 милиони продадени уреди, но тоа беше прв Windows 8 таблет компјутер од Microsoft кој требаше да биде предвесник на тоа што следува. А тоа што следи е нов, помал 7-инчен таблет компјутер. Интересно, помал таблет компјуер не бил во минатогодишните планови на Microsoft, но директорите […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја најави Build 2013 конференцијата за развивачи за 26 до 28 јуни во Сан Франциско. На конференцијата ќе се објават податоци за следната надградба на оперативниот систем Windows Blue, иднината на Windows Azure, алатката за девелопери Visual Studio, но и за речиси сите производи на Microsoft од Windows Phone до Xbox. „За сите да […]

Прочитај повеќе

Twitter ја претстави првата верзија на својата Windows 8 апликација која што ги има сите вообичаени работи кои би ги очекувале, како Connect и Discover табовите, има и нови интересни Windows 8 функционалности како можност за Snap View, односно да се користи друга апликација покрај таа на Twitter; има зголемени фотографии; Share Charm дозволува да […]

Прочитај повеќе

Interent Explorer 10 веќе не е ексклузивно достапен само на Windows 8. Сега може да се користи и на Windows 7, но само ако го имате надоградено системот во Service Pack 1. Новиот IE е побрз, дури 20 отсто побрз од „деветката“, па дури и од другите прелистувачи ако му се верува на Microsoft, и […]

Прочитај повеќе

Денес Mozilla ја објави бета верзијата на Firefox зa Metro. Станува збор за пробна верзија која за почеток има неколку багови како што е смрзнување на екранот, па мора прелистувачот да се вклучува од почеток. Metro верзијата можете да ја преземете како Firefox Nighlty, а за да ја користите Metro околината, потребно е Firefox да […]

Прочитај повеќе

(Дискутирајте за рецензијата на форумор на It.com.mk) Кога станува збор за дизајн, функционалност и иновација на преносните компјутери Asus е една од ретките компании кои на ова поле не се плашат да претстават новитети кои се одлично прифатено од корисниците. Во ерата на ултрабук лаптопите и мултифункционални уреди Asus излезе со неколку свои продукти, меѓу […]

Прочитај повеќе