Иако во моментов имаме огромен број на оперативни системи за десктоп корисниците, несомнено е дека Windows доминира на пазарот. Според NetMarketShare, оперативниот систем на Microsoft во моментов е на врвот, со 88.14%. Ова во никој случај не е за потценување, особено што втор на листата е macOS на Apple, со 9.42%. Она што е интересно […]

Прочитај повеќе

Денес е последната ден на поддршка за Windows 7 оперативниот систем. Microsoft ја прекинува поддршката за постариот оперативен систем за да може да се фокусира на поновите верзии на Windows, а корисниците на Windows 7 ги повика да се префлат на актуелниот оперативен систем Windows 10. За корисниците ова значи дека нема надградби ниту безбедносни […]

Прочитај повеќе

Сите сме во исчекување на најновата верзија на оперативниот систем на Microsoft, Windows 10. Останува помалку од еден месец до официјалноти излегување на софтверот, но тоа што не заинтересира не се неговите функционалности, кои сигурно ќе го направат подобар од „осумката“, и можеби не од одличната „седмица“; туку фактот што Microsoft најави дека ќе го […]

Прочитај повеќе

Корисниците не се задоволни со Windows 8 и се чини дека голем број од нив се заинтересирани за компјутери кои доаѓаат со Windows 7. Поради овие барања на корисниците, Hewlett Packard се одлучи на корисниците повторно да им ги понудат своите конфигурации со претходната верзија на оперативниот систем, Windows 7. HP ја започна кампањата под […]

Прочитај повеќе

Продадени се над 40 милиони лиценци за Windows 8, објави Тами Релер, директор за маркетинг во Microsoft, на годишната Credit Suisse – конференција. За споредба, првите двата месеци од продажбата на претходникот Windows 7 се продадоа 60 милиони лиценци. На истата прес конференција г-ѓа Релер објасни дека Windows 8 е најтестираниот оперативен систем до сега. Во […]

Прочитај повеќе

Motorola Mobility успеа да го убеди Mенхејмскиот суд во Германија дека Microsoft прекршил два патенти за H.264 видео кодирање. Резултатот на одлуката е забрана на продажба во земјата на xBox 360 и Windows 7 кој ги содржи Internet Explorer и Windows Media Player, пишува BBC. Но, забраната не може да се спроведе, бидејќи се чека […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft Македонија ги претстави јазичните интерфејс пакети со кои се преведуват на македонски јазик Windows 7 оперативниот систем и Office 2010 алатките. Јазичните пакети можат да се симнат бесплатно.

Прочитај повеќе

Microsft ни ветуваат поубава мрежа. Може да се каже дека овој пат навистина се потрудија и дека новиот IE 9 може да се мери со модерните прелистувачи како Chrome и Firefox. Microsoft се решени да се нурнат во иновациите и да ја бутнат мрежата напред, па новиот прелистувач е достапен само за новите оперативни системи Windows 7 и Vista, а оние кои уште користат XP нема да може да ги надградат своите прелистувачи.

Прочитај повеќе

Start faster е додаток за Firefox со кој ќе го стартувате прелистувачот на Windows Vista или 7 за 100% побрзо од досега.

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување фотографии Flickr ја претстави официјалната апликација за Windows Phone 7 телефоните и Windows 7 таблет компјутерите.

Прочитај повеќе

Првата надградба на Windows 7 не ни носи некои особено возбудливи новини, но е одлична ако не сте го надградувале Windows 7 редовно бидејќи ги содржи сите претходни надградби за сигурност, стабилност и перформанси. SP 1 може да го симнете преку Windows Update, или пак да го мануелно исталирате и симнете од официјалната страница.

Прочитај повеќе

Таблет компјутерите се овогодишните ѕвезди на CES 2011 конференција, а ASUS ги претстави првите, односно претставија 4 нови таблети со различна големина од кои два имаат одвоена не-на-допир физичка тастатура.

Прочитај повеќе