WinAmp беше еден од најпопуларните плеери во деведесетите години. И ден денес, многу корисници носталгично се присетуваат на плеерот и се залагаат за негова инкарнација или во форма на WinАmp, или како WACUP. Токму поради преголемата популарност, за плеерот се одликуваше со илјадници и илјадници скинови. Winamp Skins Museum е веб сајт кој ви дозволува […]

Прочитај повеќе

Повозрасните љубители на музиката, пријатно се сеќаваат на Winamp – единствената алатка која се користеше за репродукција на музички нумери, особено во деведесетите години. Иако пишувавме еднаш за носталгично слушање музика со WinАmp 5.8, овојпат го насочуваме вниманието на WACUP или the Winamp Community Update Project. На најновата верзија на Winamp напорно се работи и […]

Прочитај повеќе

Во деведесеттите и почетоците на 2000, WinАmp беше еден од најдобрите плеери за музика. Крајно флексибилната алатка беше број 1 дестинација за репродукција на омилените музички нумери. Веќе добри пет години како софтверот е повлечен од дистрибуција. Неодамна, меѓутоа, се дозна дека се работи на шестата верзија. Набргу по најавата, произлезе недозволена верзија на програмот. […]

Прочитај повеќе

Откако АОЛ минатата недела најави дека на 20 декември ќе го пензионира Winamp, група фанови започнаа петиција за спасување на легендарниот музички плеер, јавува Ars Technica. Потписниците на петицијата бараат или продолжување на поддршката на софтверот од страна на AOL или издавање на Winamp како слободен софтвер. Целта на петицијата е да им докаже на […]

Прочитај повеќе

Популарниот музички плеер од крајот на деведесеттите Winamp, пристигна до својот крај. По 15 години AOL објави дека од 20 декември ќе ја затвори Winamp.com, ќе престане да го развива медија плеерот, а нема ни да биде достапен за преземање од официјалната страна. Креиран од Nullsoft во 1997 година, Winamp беше помеѓу најпопуларните MP3-плеери за […]

Прочитај повеќе

Популарниот Winamp објави 1.0 верзија на својата Android апликација која ќе им овозможи на корисниците да безжично ја синхронизираат музиката преку Wi-Fi, да се импортира iTunes библиотеката и да се стримаат илјадници интернет радија со SHOUTcast. Winamp за Android ги поддржува 2.1+ Android OS.

Прочитај повеќе