Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, би можел конечно да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која се крие од 2012 година. Г. Асанж беше обвинет за силување во Шведска во период кога Wikileaks ги објавуваше контрaверзните дипломатски документи на САД. Toj беше уапсен во Британија, но штом шведските власти побараа екстрадиција, тој се […]

Прочитај повеќе

Тhe CIA Emails е нова објава од Wikileaks, во која се содржани документи и пораки украдени од личниот AOL мејл на директорот на Американската агенција за разузнавање (CIA), Џон Бренан. Хакнат е неговиот личен имејл, не професионалниот мејл кој го користи за работи поврзани со агенцијата, ниту пак има пораки кои се означени како „доверливи“. […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, веќе три години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон. Не смее да ја напушти амбасадата бидејќи ќе биде уапсен веднаш, велат британските власти, иако дојде вест од Шведска дека е поминат рокот на обвинувањето за сексуален напад, пишува Тechworm. Но, ова се три од четирите тужби против основачот […]

Прочитај повеќе

Контроверзната италијанска компанија Hacking Team преку медијатор им го презентирала својот шпионски софтвер на македонските власти во октомври 2014 година, според наводни и украдени имејл пораки, објавени на Wikileaks. Италијанската компанија e позната во светот како креатор на софтвер кој пробива енкрипција и ја следи интернет комуникацијата, и е означена од организацијата Репортери без граници […]

Прочитај повеќе

На донесувањето на Транс-пацифичкото партнерство (TPP) не му недостасуваат контроверзии, пред се порaди тајноста на документите, но и обидот да останат во тајност пет години по нивното потпишување. Wikileaks пред една година ги објави податоците за договорот, кој, според New Republic, е поопасен отколку се шпекулираше. Постојат три тајни договори, кои се комплиментарни еден на […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави копии од злонамерен софтвер кој може да се користи за напад и контрола на заразените уреди. Станува збор за софтверот FinFisher, креиран од германската команија Gamma Group International, кој се користи за следење и шпионирање. WikiLeaks издаде две претходно непознати верзии на FinFisher и FinSpy PC кој овозможуваат инфицирање на Windows и следење […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, а објавени од Intercept, откриваат дека Американската агенција за национална безбедност го следела интернет сообраќајот на сајтот на Wikileaks. NSA со помош на британските власти ги следела посетителите на контроверзниот сајт во потрага по врски помеѓу активистички групи. Агенциите користеле пристап до оптичките кабли […]

Прочитај повеќе

САД, Канада, Јапонија и Австралија се дел од државите кои имаат план да креираат построги закони за авторски правата и правата за слободата на говор, пренесува Verge, повикувајќи се на документи кои го објави Wikileaks. Деталите од договорот велат дека меѓудржавните договори ќе ги погодат граѓаните на сите држави-потписници на трговскиот договор „Транс-Пацифичко Партнерство“. САД […]

Прочитај повеќе

Како дел од Global Intelligence Files составени од околу 5 милиони имејлови и дописки на аналитичари на Stratfor, Wikileaks oбјави нови стотина имејлови чија содржина на еден или друг начин е поврзана со Македонија и регионот. Wikileaks до сега објави околу околу 6.700 имејлови и извештаи за Македонија, во кои може да се најдат неинтересни […]

Прочитај повеќе

Од денес викајте ме Челзи, вели изворот на Wikileaks, Бредли Менинг. Американскиот војник кој пред еден ден беше осуден на 35 години затвор за шпионажа и откривање на доверливи тајни, рече дека сака да започне со хормонска терапија и да продолжи да живее како жена „во новата фаза од мојот живот“. „Би замолил од денеска […]

Прочитај повеќе

Војниот суд му изрече казна затвор од 35 години затвор на Бредли Менинг. Дваесет и пет годишниот војник е осуден за шпионажа, но не и за обвинението дека го потпомагал непријателот кое можеше да го задржи во затвор доживотно. Иако обвинителите бараа 60 години затвор за случајот да служи како пример за другите, судот одлучи […]

Прочитај повеќе

Изворот на Wikileaks, Бредли Менинг, e виновен по 19 од 21 обвиненија, меѓу кои обвинение за шпионажа и компјутерска кражба, но не и по обвинението дека „му потпомогал на непријателот“. Предавство на државата можеше да го стави 25-годишниот војник доживотно зад решетки без шанса за условно, и според New York Times, „настрана од Манинг како […]

Прочитај повеќе