На 11 април Еквадор реши да го прекине азилот со кој Жулијан Асанж беше безбеден во амбасадата во Лондон. Речиси веднаш англиската полиција влезе во амбасадата и го уапси основачот на Wikileaks. Г. Асанж е во амбасадата од 2012 година. Екстрадиција на Австралијанецот бараат САД и веројатно Шведска. Иако г. Асанж е подготвен да одговора пред […]

Прочитај повеќе

Wikileaks вообичаено објавувува податоци за можностите за следење на агенциите од САД. Сепак, новите споделени податоци покажуваат дека државите од западот не се осамени во следењето. RELEASE: Spy Files #Russia https://t.co/CJMQVrNXef #SORM #FSB pic.twitter.com/QZPKY0HEWx — WikiLeaks (@wikileaks) September 19, 2017 Документите покажуваат дека и Русија има масивен апарат со кој ги следи мобилните и интернет […]

Прочитај повеќе

Новите податоци кои ги сподели Wikileaks, покажуваат како Централната агенција за разузнување (CIA) манипулира со камери и видео содржина. Project Dumbo им овозможува на хакерите на CIA да ги користат веб-камерите за набљудување, но и да уништат видео содржина. Цел на нападот повторно е Windows оперативниот систем. Освен камери, Project Dumbo може да манипулира и […]

Прочитај повеќе

Еден викенд, два проблеми. Wikileaks продолжи да ја објавува архивата Vault 7, а овој пат темата е „Како да го хакнете Windows“. Малку поголем проблем за САД е објавувањето на ТheShadowBrokers на алатките на NSA. Wikileaks продолжува да ги објавува злоупотребите на ЦИА Последните документи кои ги објави Wikileaks се однесуваат за можностите на ЦИА […]

Прочитај повеќе

Wikileaks објави нов дел од Vault 7 документацијата, наречена Vault 7 „Dark Matter“. Новите документи покажуваат дека Централната разузнавачка агенција имала „специјален“ метод за Mac. Агенцијата може да надгледува и прислушува лаптоп и најверојатно телефон, ако некогаш имале физички контакт до истиот. Агенцијата користи EFI напад кој може успешно да го скрие и е прилично тешко […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks и податоците за праксата на Централанта агенција за разузнавање сè уште се во фокусот, а страницата веќе ги објави следните чекори. Она што досега го видовме е само првиот дел до документите. Следните документи прво, ексклузивно ќе им бидат презентирании на техничките компании. Ова навестува дека дел од безбедносните пропусти се активни. Првите одговори […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави дека уредите на речиси сите производители се пробиени и Централната агенција за разузнавање може да прибира податоци од нив. Најголем дел од објавените безбедносни пропусти се однесуваат на постарите верзии на оперативните системи и најголем дел не се опасност. Сепак ова е само првиот дел од документите, а WikiLeaks наjавува нови во иднина. […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави илјадници документи за кои тврди дека се дел од хакерските тајни на CIA. Злоупотреба на пропусти во Samsung телевизори, iPhone на Apple и куп Android уреди се дел од најголемото протекување на податоци по Едвард Сноуден. Во 8.761 документи, на над 9.000 страници е опишана праксата на хакерите на CIA. Ова е само […]

Прочитај повеќе

Wikileaks ги повика своите придонесувачи да помогнат и да ги пронајдат податоците за данокот на новиот американски претседател Доналд Трамп. Потегот доаѓа откако Келијан Конвеј, советничка на претседателот, објави дека нема да го објават данокот на Трамп. „На луѓето не им е грижа… Гласаа за него, да ви објаснам: Најголем дел од Американците се загрижени […]

Прочитај повеќе

Со една од последните, ако не и последна одлука досегашниот претседатeл на САД, Барак Обама ја скрати казната на војникот Челси Менинг (претходно Бредли Менинг). Тој таа сега ќе излезе многу порано од предвиденото. Менинг е осудена на 35 години затвор, а веќе одлежа 7 години. Ова сепак е најдолга казна за протекување информации, потенцира New York […]

Прочитај повеќе

Џулиан Асанж, основачот на Wikileaks, е офлајн. Причината за ова е што амбасадата на Еквадор не сака да влијае на изборите во САД, откако Асанж објави информации од мејловите на Клинтон и предупреди дека Wikileaks имаат уште многу податоци за објавување кои ќе влијаат на изборите. Првично обвинувањата беа дека станува збор за сајбер напад […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, повторно ќе го цензурира Интернетот. Овој пат блокирана е WikiLeaks, откако страницата објави над 300.000 мејлови и 500.000 документи украдени од серверот на Партија на правдата и развојот. Целата пошта и документи доаѓаат од „akparti.org.tr“ доменот, јави RT. Документите и електронската пошта не се поврзани со групите кои го организираа пучот, […]

Прочитај повеќе