ProxyHam е уред на Бен Каудил, истражувач од Rhino Security Labs, кој ќе биде презентиран на DefCon конференцијата во Лас Вегас следниот месец. Уредот овозможува физичко маскирање на IP адресата штитејќи го идентитетот на корисникот. Уредот преку радио врска овозможува корисникот да биде оддалечен 4 километри од WiFi мрежата која ја користи. ProxyHam е со […]

Прочитај повеќе

Како што беше најавено од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), од 1 јули цените за роамингот помеѓу Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, и Црна Гора ќе се намалат драстично. Цената на минута разговор во роаминг ќе чини 17,9 денари наместо 68 денари; испраќање на една порака ќе чини 5,6 денари; а 1 МВ податоци ќе […]

Прочитај повеќе

Куба го дозволи првиот бесплатен WiFi интернет пристап на своја територија, станува збор за локација во Културниот центар на Хавана која веќе неколку недели им нуди бесплатен пристап до Интернет на своите постители, јави Washington Post. Не е изненадување што помладите генерации во Куба веднаш го „прогласија“ Културниот центар за култно место и се почесто […]

Прочитај повеќе

Безбедносниот истражувач Џин Брејнсвилт откри дека мачките се одлични крадци на WiFi мрежи. Toj и закачи специјална огрлица на Коко, сијамска мачка на бабата на неговата сопруга, која освен што уби глувче и го донесе дома, успеа да го мапира соседството за небезбедни WiFi мрежи, вели Wired. Во огрлицата има вградедн Spark-чип со специјално креиран […]

Прочитај повеќе

Monoprice Wi-Fi microSD Adapter е додаток кој овозможува додавање на WiFi на камерите и фотоапаратите, доколку производителот веќе не ја вклучил оваа можност во уредот. Најголемата предност на Monoprice пред конкуренцијата е едноставноста за употреба и преземање на фотографиите од фотоапаратите. Адаптерот доаѓа без microSD картичка, а поддржува картички со големина до 32 GB. Адаптерот […]

Прочитај повеќе

Бежичниот широкопојасен интернет може да стигне до Месечината и можеби дури и до Марс, покажува експериментот на истражувачи од NASA и MIT, пренесува Wired. Сепак креирањето на линк до Месечината не е едноставен потфат, потребни се дури четири телескопи од Њу Мексико за да креираат линк до приемник закачен на сателит кој лебди во месечевата […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио сака од постоечките 9.903 телефонски говорници во Њујорк да направи хотспоти за бесплатен WiFi интернет. Иако ова не е прв пат да се појави оваа идеја, планот на г. де Бласио е подолгорочен, известува Slate. „Со користење на историскиот белег на улиците на Њујорк можеме значително да го подобриме […]

Прочитај повеќе

Безжичниот пренос на енергија веќе го има кај паметните телефони, но дури и тука станува збор за мали моќности и растојанија. Корисниците кои имаат поскап паметен телефон кој поддржува бежично полење знаат дека дури и во овој случај телефонот се полни на растојание од неколку сантиметри. Тим научници, предводен од Чун Рим, професор за нуклеарен […]

Прочитај повеќе

Пентагон ја разгледува можноста да го користи старите беспилотни летала како WiFi хотспот, јавува BBC. Идејата е пред се што брз интернет најчесто не е достапен во регионите каде што се наоѓаат трупите. Поради ова инженерите на Армијата на САД се надеваат дека ќе успеат да ги прилагодат веќе „пензионираните“ летала. Интересно ова е прва […]

Прочитај повеќе

Денес скоро секое кафуле, трговски центар, факултет… има своја WiFi мрежа, и бидејќи живееме во време кога ретко некој ќе се стрпи повеќе од 1-2 часа да не го провере својот Facebook или Twitter профил, често се закачуваме на некоја од тие мрежи. Со оглед на тоа дека не можеме да ги памтиме лозинките на […]

Прочитај повеќе

Денес постојат огромен број на апликации кои би сакале да ги имаме на нашите паметни телефони, а за да ги симнеме истите, најчесто се поврзуваме на Wi-Fi, благодарение на „ефтините“ тарифи на нашите мобилни оператори. Бидејќи најчесто користиме Wi-Fi и уште почесто ни се случува да не го изгасиме кога ќе завршиме со користење на […]

Прочитај повеќе

Битторент клиентот, uTorrent, има нова надградба на својата Android верзија. Од сега uTorrent за Android ќе има опција да симнува содржини, единствено кога телефонот ќе биде во домет на WiFi мрежа. Покрај ова подобрена е и стабилноста на uTorrent- Аndroid. Надградбата треба да овозможи поголема удобност при работење со апликацијата, бидејќи нема да треба да […]

Прочитај повеќе