На 25-ти февруари се одржа квалификациската рунда на Google Hash Code 2021. Во Македонија учество земаа 16 тимови во 3 виртуелни локации: Netcetera, Web Factory и Inellipse. Кај Netcetera беа регистрирани и учествуваа 7 тима, односно 26 учесници; во Web Factory 2 тима, односно 8 учесници; и во Inellipse 1 тим. За жал иако македонските […]

Прочитај повеќе

Во текот на изминатите 11 години, Web Factory како една од најуспешните македонски ИТ компании, успешно ја подобрува ефикасноста и ефективноста на своите клиенти ширум светот, во Јапонија, САД, Велика Британија и ширум Европа. Тие играат клучна улога за бизниси низ целиот свет како партнер за софтверски решенија. Пред неколку денови, тие објавија дека нивната […]

Прочитај повеќе

Web Factory и Netcetera ве покануваат во своите хабови на 20.02.2020 да се приклучите на Hash Code 2020. Hash Code е тимски, програмерски натпревар организиран од Google, за студенти и професионалци од целиот свет. Тимовите имаат целосна слобода за избор на својот тим од 2-4 членови, како и за избор на програмскиот јазик, а Google […]

Прочитај повеќе

Google Play ја прошири листата на држави од кои се овозможени „Google Play Developer Registration“ и „Merchant Registration“. Поголемата вест е дека на оваа листа конечно е додадена и Македонија! Секако за девелоперите е многу поважно „Merchant Registration“. Со оваа можност македонските развивачи на апликации ќе можат да продаваат апликации. „Google Play Developer Registration“ беше достапен […]

Прочитај повеќе

Девелоперите од Web Factory и овој Google I/O не повикуваат на дружење. Пред една година започнаа со заедничко следење на Google I/O и Apple настаните, и оттогаш не пропуштиле ниту еден. Оваа година настанот се одржува на 17 мај, а што се однесува до распоредот во просториите во Web Factory, тој останува ист. Започнува со […]

Прочитај повеќе

Презентациите на најголемите настани за мобилната технологија и овој пат нема да помине без дружба во канцелариите на Web Factory. Досега групно гледање од страна на оваа компанија беше организирано за неколку настани, помеѓу кои беа претходната: WWDC, Apple презентација и Google I/O. „Доколку сте вратени од годишните одмори и секако сте се одмориле, Ве покануваме […]

Прочитај повеќе

Забавната апликација Ridicolo на македонските програмери WebFactory покрај iOS верзијата за која веќе пишувавме во „Апликации на денот“, сега доби и своја Android верзија. Минимална верзија на Android оперативниот систем потребна за апликацијата е 4.0 и основната верзија е достапна бесплатно. Идејата зад Ridicolo е да се направат „досадните фотографии позабавни“. Aпликацијата го детектира лицето […]

Прочитај повеќе

Ridicolo e апликација за дигитален маскембал. Стартувана од македонското студио Web Factory како апликација за Ноќта на вештерките, со Ridicolo корисниците можат да креираат смешни лични фотографии со додавање на цртани FX елементи. Според Web Factory, Ridicolo за iOS е пример за како да се „користат техничките можности на паметните телефони за забавно искуство“. Благодарение […]

Прочитај повеќе

Минатата недела МВР ја претстави Пази Радар, мобилната апликација за iOS и Android, која ќе ги предупредува возачите за можни радарски контроли. Но, кога беше претставена апликацијата, таа не беше достапна на соодветните пазари. Се до сега. Пази Радар сега може да се симне од Google Play продавницата (поранешен Android Market). Апликацијата, креирана од Web […]

Прочитај повеќе

МВР реши да ги искористи новите технологии за да ја подобри безбедноста во сообраќајот, и да ги информира возачите за радарските точки низ државата со импликација апликација за Android и iPhone. „Пази радар“ ќе ги прикажува сите радарски точки во земјата со цел, како што вели министерката Гордана Јанкуловска, не да казнуваат, туку превентивно да […]

Прочитај повеќе

Time.mk, во соработка со Web Factory, претстави мобилна апликација за Настани која е „е ваш персонализиран џебен консултант кој во чекор ве следи и информира за градските настани.“ Настани на Time.mk беше стартувани пред два месеца и е сервис кој ги агрегира сите настани од разни градови, нешто слично како што го прави тоа со […]

Прочитај повеќе

Дали знаете некој македонски стартап, било тоа да е веб сервис, компанија или мобилна апликација? Како се снаоѓа тој стартап, дали е финансиран и дали има потенцијал да излезе надвор од Македонија или е фокусиран само на локалниот пазар? Според податоците од Државниот завод за статистика од 2010 година, од вкупно 75.497 активни деловни субјекти […]

Прочитај повеќе