Погледнете го краткиот документарец на BBC за тоа како се снимаше Warcraft the Movie, и како беа направени амбициозните визуелни ефекти.

Прочитај повеќе

Десетина дена по светската премиера, но сепак еден ден пред американската премиера, хероите на Warcraft доаѓаат во Македонија. Филмот ќе биде емитуван во Cineplexx, а првата претстава е закажана за 9 јуни од 20:00 часот. Со оглед на тоа дека најавите за филм Warcraft се стари речиси колку и World of Warcraft, можноста за конечно […]

Прочитај повеќе

Како сите нас, и GG.mk се фанови на Blizzard и нивните фанатастични игри како Warcraft, Heartstones, Heroes of Storm, Overwatch, Starcraft и Diablo. Нема гејмер кој не се возбудува пред нивната конфенцеренциja BlizzCon 2015 на која традиционално се најавуваат сите нови експанзии и вести. Можеби најдраматичниот момент беше претставување на трејлер за филм, Warcraft the […]

Прочитај повеќе

Можеби еден од најпопуларните издавачи на видеоигри, Activision-Blizzard, наскоро ќе креира филмско студио. Најверојатно најдобрата вест за љубителите на видео игрите од Blizzard е што целокупната програма која ќе ја креираат ќе биде базирана на игрите кои ги издаваат. Веќе е најавена премиерата на Warcraft the Моvie и судејќи според сценариото, може да очекуваме цел […]

Прочитај повеќе

Blizzard го објави првиот трејлер на Warcraft the Moviе. Сега треба да нестрпливо да го дочекаме филмот за најголемата MMO игра која има над десетици милиони фанови ширум светот.

Прочитај повеќе

Првата слика од Оргрим Думхамер, објавена од Wired, ветува дека долгоочекуваниот филм за светот на Warcraft ќе биде епски. Зад CGI ефектите стои истото студио, Industrial Light and Magic, кое работеше на Хулк од Avangers, и според таа деталите на Оргрим се чини дека завршиле одлична работа. Сепак, самото присуство на еден од најкултните ликови […]

Прочитај повеќе

Hearthstone, дигиталната игра со карти на Blizzard, сега е достапна и за мобилните телефони, поточно за iPhone и Android телефоните. Популарната игра е достапна веќе за декстоп, таблет компјутери и се комплетира со мобилните уреди, што е одличен чекор на Blizzard да го приближи хероите од Warcraft до што е можно повеќе играчи. Тоа што […]

Прочитај повеќе

Гораст, Данко, Бобан и Наум ја посветија седмата епизода од емисијата за игри GG.mk на грандиозните и масивни игри како Grand Theft Auto, Warlords of Draneor и Dragon Age: Inquisition. Eпизодата започна со GTA 5 која Бобан ја прогласи за „најдобра игра оваа година, за која вредат парите“. Тоа што е ново во оваа поправена […]

Прочитај повеќе

Без разлика на проблемите и намалување на претплатата World of Warcraft сеуште владее со пазарот на Massive Multiplayer Online (MMO) игри. Минатата година играта на Blizzard доминираше со 36 отсто од вкупната заработка од видео игри или нешто над милијарда долари, според податоците на Superdata Research. Сепак во Blizzard можат да бидат загрижени од фактот дека […]

Прочитај повеќе

Blizzard само што ја претстави својата нова бесплатна игра Hearthstone: Heros of Warcraft. Се работи за оналајн игра во која може да се натпреварувате против други играчи или компјутер со карти на кои се нацртани хероите на популарната Warcraft. Играта e freemium што значи дека некои карти со вештини ќе бидат бесплатни, а за други […]

Прочитај повеќе

NcSoft и ArenaNet ни открија дека новата MMO игра Guild Wars 2, на која се работеше скоро пет години, ќе стартува на 28 август. Долгоочекуваната Guild Wars 2 сигурно ќе го привлече вниманието на бројните гејмери кои сакаат вакви RPG игри сместени во фантазиски светови, а компаниите ќе се надеваат да го повторат успехот од […]

Прочитај повеќе

Нешто подоцна од останатите своите финансиски податоци за првиот квартал ги објави и Activision Blizzard.  За трите месеци кој завршуваат на 30 јуни, објавија профит од 355 милиони долари од продажби вредни 1.1 милијарди долари. Со ова Аctivision Blizzard ја подобриле продажбата од лани за 13%. Најдобро продавана игра во Америка и Европа во овој период […]

Прочитај повеќе