Северна Кореја демантира дека има било каква вмешаност во WannaCry нападите. Одговорот од властите доаѓа преку портпаролот на Пјонгјанг. Ова е одговор на тврдењето на САД, кои за првпат во вторникот ја обвинија Северна Кореја. Она што е интересно е дека ова е еден од ретките коментари на оваа тема кој доаѓа од Северна Кореја. […]

Прочитај повеќе

Маркус Хатчинс се прослави кога пронајде пропуст во WannaCry и успеа да го запре ширењето на вирусот. Неколку месеци подоцна британскиот инженер е приведен во САД. Обвинениото протов него е „Развој и дистрибуција на малициониот код Kronos“. Г. Хатчинс е уапсен по неговата посета нa Defcon во Лас Вегас. Обвинителот во САД тврди дека тој […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна со WannaCry светот можеше да ја види опасноста од скриени и непријавени безбедносни пропусти. Нова верзија на Petya ransomware комбинирана со истиот безбедносен пропуст во Windows кој го користи WannaCry. Microsoft издаде закрпа за безбедносниот пропуст, но се чини дека некој сепак не си ја завршил работата. Безбедносната компанија Symantec потврди дека […]

Прочитај повеќе

Една недела по најраспространетите ransomware напади досега, конечнo имаме малку повеќе податоци. Добра вест е дека сите кои се инфицирани можат да си ги вратат назад податоците. Станува збор за алатка базирана на кодот на WanaKey, WanaKiwi. Алатката користи познат безбедносен пропуст во криптирањето на Microsoft. „Wanakiwi може да пребарува по меморијата на инфицираните XP […]

Прочитај повеќе

Стотици илјади заклучени компјутери во над 150 држави и стотици компании беа дел од најголемиот ransomware напад. Досега никој не презема одговорност за нападите, а во биткоин новчаниците на хакерите „легнаа“ околу 55.000 долари. Агенцијата за електронски комуникации, преку сајтот на Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти во Македонија издаде насоки за заштита кои може […]

Прочитај повеќе

Заради безбедносните пропусти кои ги објавија Shadow Brokers на крајот на минатата недела бевме сведоци на еден од најголемите сајбер напади во светот. Процените се дека од петок до крајот на викендот се заразени над 200.000 компјутери во 150 држави. Оваа бројка дополнително ќе порасне денес, кога дел од корисниците ќе ги вклучат своите компјутери. Малициозниот софтвер во првиот бран зарази […]

Прочитај повеќе