Илон Маск, основачот на SpaceX и вистинскиот Tони Старк, предупредува дека доколку сакаме да го заштитиме човештвото мора да креирама одржлива колонија на Марс, која ќе може да опслужува еден милион жители. Со оглед на тоа дека SpaceX е компанија која размислува за комерцијални летови во Вселената, и веќе две години е партнер на Американската […]

Прочитај повеќе

NASA планира на 11 јули да ги испрати Google Project Tango телефоните во Вселената. Телефоните би се споиле со роботитите SPHERES во вселенската станици и би се користеле како поддршка, односно очи и мозок за роботите, извести ВВС. Доколку се покажат како функционални, роботите би можеле да ги заменат астронаутите во поедноставните задачи, но и […]

Прочитај повеќе

Астронаутите на Меѓународната вселенска станица имаат прилика да ја видат земјата како навистина ретко кои од луѓетот. Астронаутот Рид Вајзман се труди преку фотографии и видеа да ни ја пренесе оваа убавина на друштвените медиуми, преку фотографии и кратки Vine видеа. #Exp40 Commander Dr. Swanson harvesting space lettuce. Looks great! https://t.co/okussWbiC2 — Reid Wiseman (@astro_reid) […]

Прочитај повеќе

NASA успеа да преземе видео од Интернационалната вселенска станица користејќи интернет преку моќен ласер. „Неверојатно е да се види овој прекрасен светлосен зрак како пристигнува од вселенската станица“, вели Мет Абрамсон од OPALS мисијата на NASA. Tехнологијата овозможува трансфер на податоци во вселената од 10 до 1000 пати побрз отколку со технологијата која се користи […]

Прочитај повеќе

Вселенската агенција NASA за прв пат по мисиите на месечината, дизајнира одела со кои космонаутите ќе можат да се движат по површината на Марс. Инспирирана од позитивните критики кои ги доби од јавноста за NASA Z-1 оделото, вселенската агенција се одлучи да отиде еден чекор понатаму и изборот на изгледот на NASA Space Suit Z-2 […]

Прочитај повеќе

Hardware/Hybrid Accelerated Cosmology Code (HACC) е обид да се искористи пресметковната моќ на суперкомпјутерите за прикажување на комплициран модел на универзум кој е во експанзија. Проектот следи четири пати повеќе елементи од претходната симулација, односно над 1,1 трилиони честички додека се поместуваат. Пресметките за проектот ги прават три суперкомпјутери Titan, Sequoia и Mira. Додека работи […]

Прочитај повеќе

Systems and Materials Research Corporation го направи првиот принтер кој ќе принта пици. Проектот ја чини NASA 125.000 долари, а целта е на астронаутите да им се овозможи да јадат вкусна и свежа храна во Вселената. Принтерот е направен од RepRap 3Д принтер на кој главите за принтање му се заменети со течна храна, а […]

Прочитај повеќе

Студентите на ФЕИТ, Никола Петков, Стефана Филпова и Филип Спасовски со својот проект за визуелизирање на хоризонтот и преостанатата зелена површина се победници на NASA Space App Challenge Скопје. На првиот ваков хакатон кој се одржува во Македонија – настанот е интернационален низ 83 локации во светот – учествуваа околу 60 студенти, инжинери, астрономи и […]

Прочитај повеќе

Подгответе се за 36 часа на креативно размилување, споделување на знаење, брејнсторминг и развивање со студенти, инжинери, професори и научници од разни индустрии! Од 20 до 21 април во Скопје, поточно во Едукативниот центар на Seavus, ќе се оддржи Space App Challenge на NASA. Овој дводневен интернационален хакатон се одржува во 75 градови ширум светот, […]

Прочитај повеќе

Астероидот MP-2012DA14 денес ќе помине на 27.250 километри од Земјата. Астероидот може да се види и со помош на аматерски телескоп, но доколку немате телескоп има  неколку локации на интернет кои ќе овозможат следење во живо. Една од страните кои го овозможува ова ќе биде страната на NASA, а ќе зaпочне со следење во 20.00 […]

Прочитај повеќе

NASA најави јавно Google+ Hangout дружење со астронаутите од Интернационалната вселенска станица на 22 февруари од 17 до 18 часот според македонско време. Астронаутите Кевин Форд, Том Маршбурн и Крис Хадфилд ќе одговараат на прашања поставени од корисниците преку видео во живо на Google+ профилот на NASA. Но, за да може да ви одговорат астронаутите, […]

Прочитај повеќе

За некои е сè уште несфатлив концептот како може да се направи зграда со 3Д принтер, додека за други, како архитектонското студио Foster+Partner и Европската вселенска агенција (ESA), тој проект не е доволно амбициозен. Тие заедно објавија планови за 3Д испринтани куќи на Месечината. Објектите ќе бидат испринтани директно на месечината со огромен 3Д принтер. […]

Прочитај повеќе