Корејскиот гигант Sasmsung е последната компанија која се вклучува во трката за производство на автономни возила. Компанијата веќе доби дозвола од властите во Јужна Кореја да започне со тестови на патиштата во оваа држава, пренесе TechCruch. Компанијата својата технологија ќе започне да ја тестира со Hyundai возило кое ќе биде со соодветни модификации. Сензорите и […]

Прочитај повеќе

На саемот за автомобили во Женева, Airbus и Italdesign претставија хибрид помеѓу автомобил и летало. Концептот е за модуларно возило. Капсулата е делот во кој се наоѓаат патниците. Во зависност од потребата или густината на сообраќајот, на капсулата се прикачуваат тркала или пропелери. Деловите се независни еден од друг што овозможува леталото да биде полесно. […]

Прочитај повеќе

Иако Rimac Concept One е еден од најдобрите луксузни електрични возила, сепак возилото не е широко познато во споредба со конкурентите. Компанијата заедно со неколку партнери работи и на технологија за автономни возила, откри Мате Римак. Concept One не само што е еден од најбрзите, туку со цена од 1.2 милиони долари е и еден од […]

Прочитај повеќе

Уште не започнале со автономните возила, а Uber веќе има план за следните 10 години. Компанијата срамежливо ја најави Elevate, услуга која ќе овозможува превоз на патници со летала. Засега ова е само замисла на Uber. Возилата ќе полетуваат и слетуваат вертикално и ќе се користат за побрз и најверојатно поексклузивен пренос на патници. Она […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

Ford најави дека за само пет години, компанијата ќе започне да ги продава првите потполно автономни автомобили. Новото возило ќе доаѓа без волан и педали, кои ќе бидат жртва на напредокот во автомобилската индустрија. Компанијата, на технологијата за автономни возила работи во соработка со креаторот на LIDAR сензорот, Velodyne во кои инвестираа 75 милиони долари. Центарот во […]

Прочитај повеќе