Благодарение на технологиите кои допринесуваат до значително подолг живот на батериите, автомобилската индустрија полека се менува. Последната декада е интересен показател за тоа дека електричните возила можат да бидат интересна алтернатива за одредена група луѓе, како и одлично решение за сочувување на околината. Mercedes Vision EQS се заканува да биде следниот еволутивен чекор. Ова се […]

Прочитај повеќе

Германските градови сами ќе треба да одлучат дали ќе им дозволат на возачите да возат на дизел. Германија веќе донесе закон со кој до 2030 година сите возила мора да бидат електрични, или барем да не се со внатрешно согорување. Сега судот донесе одлука со која им се дозволува на градските власти да ги забранат […]

Прочитај повеќе

Waymo се подготвува да ја издаде првата комерцијална услуга за споделување на превоз. Возилата без човек возач би можеле да се појават веќе оваа есен, велат извори за Information. Идејата и најавите за споделување на превоз со автономни возила во Google не се новитет. Уште пред неколку години гласини од компанијата најавија дека работат на сервис за […]

Прочитај повеќе

Безбедносни пропусти во CAN-протоколот (Controller Area Network) на автомобилите овозможува хакери да се здобијат со целосна контрола врз дел од возилата. Безбедносните експерти од Trend Micro на својот блог ги објаснија деталите на хакот. Пропустот е откриен во соработка со LinkLayer Labs и Политехничкиот универзитет од Милано. „Може да ги исклучите воздушните перничиња, да ја исклучите автоматската […]

Прочитај повеќе

Автономните автомобили ќе го напуштат Google. Холдинг компанијата Alphabet ќе ги извади автомобилите од портфолиото на Google и ќе креира нова компанија Waymo LLC. Со ова автономните возила стануваат посебен бизнис, а компанијата наскоро можеби и ќе започне со посериозно производство, јави Wall Street Journal. Директор на Waymo ќе биде Џон Кафик кој и досега […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) предуреди дека хакирањето на автономните автомобили е сериозна опасност, а не само приказна за заплашување. Агенцијата објави соопштение со повеќе детали за начинот на управување на автомобилите со компјутери и можни напади. „Безбедносни пропусти можеби постојат во безжичните функции за комуникација, во преносен уред како паметен телефон или таблет компјутер […]

Прочитај повеќе

Каде ако не во Јапонија, може да очекуваме да бидат презентирани најлудите и најфутуристичките возила. Дел од возилата презентирани на Tokyo Motor Show се концепт, некои наскоро ќе се појават на патиштата, а некои концепти се сеуште неостварливи, додека пак некои се потполно луди. Еве дел од моделите… …повеќе модели може да видите на The Verge.

Прочитај повеќе

Новата маркетинг идеја на Uber е една од најдобрите кои сме ги виделе. Во соработка со креаторите на Mad Max – Warner Bros, за да го прослават излегувањето на видеоиграта, следните неколку дена, личниот шофер ќе нуди филмско искуство во Сиетл, односно превоз со возила кои наликуваат на оние од филмот. Сите кои се во […]

Прочитај повеќе

Bransys е македонскa компанија која работи на транспортен менаџмент, GPS следење, диспечинг, а со тоа и помали трошоци при организација на превозот и организирање на возниот парк. Станува збор за специјализиран сервис наменет пред се за компании кои имаат поголем број на возила, на кои им треба надворешен специjализиран сервис за организација. Компанијата успешно опстојува […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla Motors, објави дека другите производители на автомобили можат слободно да ја користат нивната технологија за електрични автомобили. Tesla ќе им ја отстапи технологијата бесплатно, и нема да презема легални мерки за користење на патентираната технологија. Звучи чудно што некоја компанија ќе отстапи супериорна технологија, но можеби г. Маск има грижа […]

Прочитај повеќе

Стотици возила опремени со уреди за меѓусебна комуникација возат по улиците на Ен Арбор, Мичиген. Станува збор за тест фаза на уреди кои кога се поставуваат во возилото ги предупредуваат возачите за опасност во сообраќајот на местата кои се тешко забележливи за возачите. Според податоците кои ги сподели владата на САД, дури 80 проценти од […]

Прочитај повеќе

Google забрзано работат на Street View опцијата на Google Maps. Пред само две недели пишував за нивното проширување надвор од улиците и менувањето на возилото кое го користат. Сега, додадени се уште повеќе места, а страницата има нов изглед со кој не води низ процесот на креирање на Street View, а исто така ни овозможува и полесно да се снајдеме во истражувањето на нови места.

Прочитај повеќе