Volkswagen го претстави своето ново електрично возило ID.Life. Она што е карактеристично за ID.Life е спојот на ретро и футуристички дизајн, но и релативно ниската која купувачите ќе треба да ја платат за нов автомобил. Квалитетните електрични возила со подостапна цена се дел плановите на сите производители на возила. ID.Life ќе чини околу 20 000 […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на автомобили, Volkswagen, објави дека планира да изгради 10 милиони електрични возила. Станува збор за новата модуларна MEB платформа која сепак ќе започне масовно да се произведува во 2022, пренесе Reuters. Сепак првите возила со модуларен електричен погон започнуваат со производство кон крајот на 2019. Компанијата планира 27 електрични модели, а првите возила ќе […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на возила Volkswagen е во преговори со повеќе производители со кои работат на стандардизација на автономните возила. Компаниите работат на поставување на основни стандарди за автономните возила, јави Automotive News. Volkswagen групацијата засега го држи во тајност идентитетот на преговарачите. Сепак сите учесници во преговорите се надеваат дела ќе обезбедат подобро законско решение во […]

Прочитај повеќе

Пред две години Volkswagen беше во фокус на скандал. Компанијата тогаш прикажуваше лажни резултати за загадувањето на нивните возила. Во 2015 година компанијата беше обвинета дека ги нагодува податоците од уредите инсталирани во возилата. Возилата од компаниајта на независни тестови за емисија на јаглерод диоксид покажаа поинакви резултати. Причина за ова беше таканаречен „defeat device“ […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на возила Volkswagen е најновата компанија која објави дека ќе ги замени возилата со електрични. Volkswagen ја објави оваа вест на саемот за возила во Франкфурт, јави Ars Technica. Производителот за почеток најави дека до 2030 година сите возила што ги произведуваат ќе имаат и електрична верзија. Слична одлука неодамна донесе и Volvo; компанијата тогаш […]

Прочитај повеќе

На Саемот за автомобили во Женева, Volkswagen Group го претстави новиот концепт автомобил Sedric. Возилото е со петто ниво на автономија (потполна автономија) и е иднината на оваа компанија. Автомобилот е прво потполно автономно возило на германскиот производител, целосно изработен од Volkswagen. Како и автономното возилот на Google и Sedric доаѓа без волан и педали. […]

Прочитај повеќе

Иднината на автомобилите е во автономијата и можноста за изнајмување на превоз како услуга. Германскиот производител Volkswagen ја претстави својата нова компанија Moia. Компаниајта е со седиште во Берлин и ќе биде фокусирана на сервиси за пренос на патници. „MOIA е посебна компанија која е дел од Volkswagen групацијата. Ќе развива и продава сопствени услуги […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на електрични возила Volkswagen предвидува дека помеѓу 20 и 25 отсто од продажбата во 2025 година ќе отпаѓа на електрични возила. Компанијата на саемот во Париз го претстави и новиот I.D. концепт автомобил кој ќе биде на продажба од 2020. Возилото ќе доаѓа со 125kW модуларен мотор и батерии кои ќе овозможуваат со […]

Прочитај повеќе

Од секогаш знаевме дека луѓето сакаат да гледаат реклами, вели YouTube кој по листата на најпопуларни видеа, ја објави и листата на најпопуларните реклами за оваа година. Благодарение на популарноста на самиот видео сервис, многу локални реклами кои се иновативни имаат шанса да достигнат светска слава и да инспирираат нови креативни стандарди во светот на […]

Прочитај повеќе

Имајќи ја во предвид заситеноста на публиката од секојдневните „топ шоп“ техники на продажба, Volkswagen реши да искористи еден сосема поинаков начин за да нè запознае со можностите за заштеда при возење наVW автомобилите.

Прочитај повеќе

(ова е гостински текст на Oгнен Плавевски, кој веќе подолго време се занимава со дизајн. Повеќе за Огнен на неговиот LinkedIn профил)
 
Овие денови имав задоволство да пазарам за нов автомобил. Иако новиот автомобил кој го купив беше по моите стандари, онлајн потрагата по него дефинитивно не задоволи кај дел од дистрибутерите. Скоро сите брендови кои ги побарав беа до некој степен застапени со веб сајт, но имање веб сајт не значи и информирање на потрошувачите за понудата и цените на автомобилите. Веб сајтовите се разликуваа по технологии од обични HTML страни, до по џиџе флеш страните (и морам да признаам по нефункционални), од неажурирани, до редовно одржувани, и до оние кои ги имаа ради реда.

Прочитај повеќе