Велика Британија има фондови кои ги користи за развој на дронови кои сами ќе носат одлуки дали треба некого да убијат. Одлуката ќе биде донесена со вештачка интелигенција која се развива со финансии од Министерството за одбрана, пишува Guardian. „Покрај јавните изјави дека Велика Британија нема намера да развива автономни платформи за оружје, постојат докази […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Никогаш нема да го заборавам денот кога интернетот конечно ги надмина македонските телевизии. Тоа беше сабота, деветти мај. Тој ден се разбудив со вести дека во Куманово се води војна. Вистинска војна против терористичка група во која загинаа осум полицајци, триесет и седум беа повредени, неколку куќи се запалени и се поттикна етничката омраза. Како […]

Прочитај повеќе

Оваа недела ќе се одржи првата конвенција под покровителство на Обединетите нации, на која ќе се говори за роботите со автономна функција „уби“ која овозможува роботите самите да селектираат и да напаѓаат мети без потреба од човечка интервенција. Средбата ќе се oдржи во склоп на конвенцијата на Обединетите нации за Certain Conventional Weapons. Дел од […]

Прочитај повеќе

Лидерите на милитантната група Ал Шабаб кои „владеат“ во делови на Сомалија пред 3 недели им наредија на операторите да престанат со Интернет услугите. Иако официјалните власти на Сомалија побараа од операторите да нема прекин на услугата, сепак бројни жители од централниот и јужниот дел на земјата се пожалија дека немаат интернет пристап. Прекинот е […]

Прочитај повеќе

Годината заврши со презентации како ќе се користат беспилотните летала за комерцијални цели, кои јавноста заборава дека се користат за убивање на луѓе во една модерна автоматизирана војна. Беспилотните летала минатата година беа една од најдискутираните теми токму заради прашањата како „Што се случува со беспилотните летала и дали е етичка нивната примена?“, кои сè […]

Прочитај повеќе

Запознајте го Јусуг Мохамед, тинејџер кој најголем дел од своето слободно време го поминува во играње на видео игри, кој иако има само 18 години зад своето име има над 42.000 убиства во популарната Battlefield 3. Тоа што е интересно е дека Јусуф доаѓа од Сулајменија од Ирак, град во кој се одвива една од […]

Прочитај повеќе

Земјите кои се вклучени во војна имаат легално право да употребат сила против хакерите и „хактивистите“ кои се инволвирани во сајбер-напади, се вели во нов прирачник подготвен за НАТО oд група независни експерите кои соработуваа со интернационалниот Црвен Крст и Сајбер командата на САД, пренесува Guardian. Предложениот прирачник е контроверзен бидејќи интернационалните закони го забрануваат […]

Прочитај повеќе

Израел е под сајбер опсада, или 44 милиони сајбер напади како што велат тамошните власти, откако се обновени воздушните напади врз Газа, јавува Reuters. Oвој пат не се работи за Хамас кои покрај ракетирањето се препукуваа со Израелците на Twitter, туку и сајтови се мета на хактивистите Anonymous кои тврдат тврди дека во операцијата наречена OpIsrael […]

Прочитај повеќе

Во чудно истакнување на моќ и угнетеност истовремено пред меѓународната јавност, исламските фундементалисти Хамас ги твитање нападите врз Тел Авив со софистицирани ирански ракети Fajr-5. Организацијата владее со појасот Газа, отсечен дел од Палестина, кој е контроверзно затворен од Израел. Иако Газа со години е место за битки меѓу палестинците и израелците, сепак ова се […]

Прочитај повеќе

Меѓународниот  Црвен Крст се собра во Женева да ја рагледува можноста и начинот на кој ќе можат да се имплементираат правилата на војување во воените видео игри. Влијанието на воените видео игри врз перцепцијата на воените злостворства беше една од темите на разгледување на годинешниот 31-ви меѓународен конгрес на Црвениот Крст и Црвената Полумесечина. Со […]

Прочитај повеќе

Бредли Хоровиц, потпретседателот на менаџментот за продукти во Google во интервју за Bloomberg одговори на коментарот до Марк Закерберг, со пораката „драго ни е што не потценуваат. Тоа ни послужи одлично до сега.“ Овој коментар доаѓа откако основачот на Facebook, Mарк Закерберг, искоментира дека Google си има „своја мала верзија на Facebook“. Неговиот коментар беше […]

Прочитај повеќе