Веројатно најпопуларната платформа за испраќање на текст пораки и интернет разговори во Македонија, Viber доживеа редизајн. Развивачите на Viber ја ребрендираа апликацијата во Viber 10 и најавија дека фокус на надградбата е на корисничкото искуство. Промените не се драстични, но ќе ги забележите и без пораката „Добредојдовте во новиот Viber“. Иако ненавикната на новиот изглед […]

Прочитај повеќе

Со појавувањето на првите Windows Phone 8 телефони, се појави и првата верзија на Skype за Windows Phone 8. Овој нов Skype е длабоко интегриран во WP8, и за разлика од другите независни апликации, Skype сега ќе работи секогаш во позадина (нема да троши многу батерија) и ќе може да се пристапи до него, односно […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе го „пензионира“ Windows Live Messenger во месеците кои доаѓаат,  јавува the Verge. Изворите на the Verge јавуваат дека Microsoft во неколкуте наредни месеци целосно го интегрира Windows Live Messenger во Skype. Официјалната најава за „пензионирање“ ќе се појави наскоро, можеби дури до крајов на неделата. Делови од WLM ќе бидат интегрирани во Skype, […]

Прочитај повеќе

Словенeчкиот VoIP стартап Vox.io стигна до милион корисници, јавува TechCrunch, повикувајќи се на извори од компанијата. Со ова се исполнети предвидувањата на основачот на Vox.io, Томаш Штолфа кој најави милион корисници до крајот на 2012 година. Сox.io најчесто го опишуваат како Skype во прелистувач, а со ваквата констатација се согласува и г.Штолфа, но најавува дека […]

Прочитај повеќе

Словенечкиот стартап Vox.io кој нуди веб базирани видео и телефонски разговори, сега претстави и инстант месенџер преку кој ќе се прикажуваат и линковите од над 200 сервиси. Пример, споделен YouTube линк ќе прикажува видео внатре во четот наместо да ве води на сајтот на видео сервисот. Ова е овозможено благодарение на тоа што Vox.io работи […]

Прочитај повеќе

Пред неколку дена, истражувач за интернет безбедност од Берлин, Левент Кајан,  откри пропуст во VoIP клиентот, Skype. Според Кајан, станува збор за безбедносен пропуст во верзијата Skype 5.3.0.120. Пропустот е во тоа што можно е да се вметнe јава скрипта во полето „mobile phone“ кај профилот на напаѓачот. Бидејќи Skype не го филтрира ова поле, […]

Прочитај повеќе

<Надополнето>: Skype се врати во нормала постепено за многу корисници. За другите кои се уште не можат да се логираат и од Skype го нудат решението коe го предложивме порано, односно да се избрише shared.xml фајлот. Нема многу објаснувања зошто е тоа потребно, но важно е што функционира.

Прочитај повеќе

<Надополнето> Microsoft го купи Skype за 8,5 милијарди долари, со цел да пружи Skype поддршка за Microsoft уредите како Xbox и Kinect, Windows Phone мобилни и идни таблет компјутери, а Microsoft ќе ги поврзе Skype корисниците со Lync, Outlook, Xbox Live и други заедници.

Прочитај повеќе

Microsoft, Google, Facebook… сите три гиганти се кандидати или да го купат Skype или, што е поверојатно, да инвестираат и да започнат сериозна соработка со VoIP сервисот. Ова се во моментот шпекулациите кои кружат низ Интернет, започнувајќи со Reuters кој според извори блиски до компанијата вели дека Skype е во преговори со Facebook и Google, и сега продолжувајќи со GigaOm кој вели дека и Microsoft е вмешан во целата ситуација и дека треба да се очекуваат детали наскоро.

Прочитај повеќе

И Facebook и Google размислуваат или да го купат Skype или да направат заедно некаква соработка откако Skype го одложи излегувањето на берзата, пишува Reuters повикувајќи се на анонимни извори.

Прочитај повеќе

Љубљанскиот Vox.io е единствениот регионален стартап и еден од трите победници на лондонскиот натпревар за стартапи Seedcamp.
 
Vox.io е VoIP веб апликација за телефонски и видео повици преку интернет, директно од прелистувачот. Со Vox.io не симнувате софтвер како што е пример со Skype туку се логирате веднаш од прелистувачот.

Прочитај повеќе

<Надополнето>Skype конечно функционира за сите после 20 часа недостапност. Барем за некои корисници. Милиони други се уште имаат проблем да се логираат на сервисот, често по логирањето Skype се гаси по некоја минутка. За тие пак што ќе се логираат, џабе! бидејќи ни ги нема поголемиот дел од контактите.

Прочитај повеќе