Подкастот за игри GG.mk се реши финалето на својата втора сезона да го организира пред жива публика, на 15-ти јуни во една од кино салите на Cineplex во Сити Мол. Што може да очекуваме? Најверојатно подкастот ќе продолжи со исто темпо да рецензира игри, само што овој пат најавуваат дружење со публиката, да чујат совети […]

Прочитај повеќе

LeWeb е најголемата европска ИТ конференција која се одржува по четврти пат во Париз од 4ти до 6ти декември. Оваа година темата е „Интернет на нештата”, а за неа ќе дискутираат Тони Фејдел од Nest, Џејмс Парк од Fitbit, како и претставници од Lifx Lightbulbs и Lockitron. Исто така, на сцената на LeWeb Paris 2012 […]

Прочитај повеќе

Утре, среда 14 ноември, започнува дводневната меѓународна конференција e-Општество 2012 чија овогодишна тема „отворено образование за отворено општество“. На конференцијата која што се оддржува веќе по осми пат во Македонија, ќе гостуваат домашни и странски експерти кои ќе дискутираат за како отворените образовни ресурси ќе помогнат во подобрување на образованието. Е-Општество 2012 започнува во среда […]

Прочитај повеќе

Следејќи ги стапките на американскиот претседател Обама кој покажа дека политичарите треба да ги користат друштвените мрежи за директна комуникација со граѓааните, премиерот Никола Груевски преку видео чет одговораше на прашања поставени на неговата фан страна на Facebook. Темата на дискусијата беше за „Предизвиците од глобалната рецесија и кризата во еврозоната врз Македонија”, а видеото […]

Прочитај повеќе

Стримањето настани, конференции, и концерти, во последно време е навистина популарно, толку што дури и YouTube пред неколку месеци стартуваше таков сервис, наречен YouTubeLive. Еден од најпопуларните веб сајтови за стримање видео во живо, Livestream, најави дека ќе биде целосно редизајниран, задржувајќи ги моменталните опции, но збогатувајќи се со друштвени и мултимедијални алатки. Со новиот […]

Прочитај повеќе

Во тек е Web 2.0 Summit, една од најголемите конференции во светот за интернет иновации. На конференцијата, која се одржува од 17 до 19 октомври, гостуваат бројни влијателни луѓе од индустријата кои ќе дискутираат за технологиите кои го диктираат темпото на ИТ (р)еволуцијата. Годинешнава тема на Web 2.0 Summit е влијанието на податоците соберени од […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе го претстави Windows 8 на BUILD конференцијата на 13-14 септември со почеток во 9 часот пацифичко време, односно 18:00 часот по македонско време. Заедно со Microsoft ќе присуствува и Nokia, иако не се знае дали тие ќе ги претстават новите Windows Phone телефони. Windows 8 претставува нов оперативен систем кој е комплетно различен […]

Прочитај повеќе

YouTube ќе го стрима во живо Lollapalooza фестивалот, еден од најпознатите музички фестивали во светот кој ќе се случува меѓу 5-7 август. YouTube ќе го стрима фестивалот преку својот нов сервис YouTubeLive, кој овозможува да гледате видеа во живо. YouTube го тестираше овој концепт со концерт на U2, говор на Обама, и со крикет натпревари. […]

Прочитај повеќе

По неколкуте успешни преноси во живо на големи концерти, интервјуа и спортски натпревари, YouTube донесе одлука да овозможи постојано следење на настани во живо преку платформата youtube.com/live.

Прочитај повеќе

Google е во разговори со NBA и NHL за да се договорат за стримање на спортски натпревари во живо на каналот, нешто што беше претходно направено со индиската крикет лига, вели Гаутам Ананд, директор во Google за содржинско партнерство во Азија.

Прочитај повеќе

Заврши првото „споделувањето идеи“ на TEDxSkopje конференцијата која можевте да ја проследите преку видео стрим во живо, или да читнете за неа на Facebook или на Twitter. Во случај да ги испуштите, сите видеа ќе бидат објавени на сајтот на TEDxSkopje.

Прочитај повеќе

По осми пат Microsoft Македонија ја организира конференцијата „Визија” која се смета за една од поголемите и позначајните ИТ конференции во државата каде што “се обединуваат ИТ професионалците, програмерите и менаџерите на едно место.”

Прочитај повеќе