На крајот на јуни неколку енергетски постројки во САД беа цел на сајбер напади. Цел на нападите се и производствени постројки во САД, но и во други држави. Според владини претставници зад нападот стои Русија, јави Washington Post. Добрата вест е дека внатрешните системи на нападнатата нуклеарна електрана и постројките не се компромитирани. Напаѓачите стигнале […]

Прочитај повеќе

TED пред некое време за прв пат објави постаро видео од 2013 година.  Можеби главна причина за ова е актуелна објавата на неколку агенции од САД и претседателот на САД кои повторно ја обвинија Русија за влијание врз американските избори за претседател. „Бевме безбедни бидејќи инвестиравме во безбедноста. Можеа да ги нарушат изборите. Не верувам […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД Барак Обама сака да му стави крај на сајбер вооружувањето, пред ситуацијата да стане иста како онаа со нуклеарното оружје. Сајбер безбедноста е една од темите кои беа разгледувани на G-20. Со сигурност на оваа тема е разговарaно со претседателот на Русија, Владимир Путин, но и со други претседатели, кои г. Обама не […]

Прочитај повеќе

Facebook на барање на руските власти, ја отстрани страната на која се организираа протести во организација на Алекс Навални, најголемиот критичар на Владимир Путин. Страната е блокирана на барање на Роскомнадзор, односно Федерална служба за надзор на комуникација, информациски технологии и медиуми, јави Washington Post. „Изненадени сме од брзината со која Facebook одлучи потврдно да […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа во Русија, ВКонтакте, е под контрола на луѓе блиски до претседателот Владимир Путин, изјави нејзиниот основач Павел Дуров откако беше отпуштен од директорското место. Во пост објавен на ВКонтакте, г. Дуров рече дека мрежата, која стартуваше во 2006-та година и сега има на 100 милиони корисници, е под „целосна контрола“ на најбогатиот […]

Прочитај повеќе

Сајтовите Grani.ru, Kasparov.ru и EJ.ru се блокирани во Русија по наредба на јавниот обвинител со изговор дека „учествувале во нелегални активности кои го нарушувале поставениот поредок“. Блогот на лидерот на опозицијата Алексеј Навални е исто така блокиран, известуваат Reporters Without Borders. Not only did Putin block access to opposition news sites in Russia, but Rus […]

Прочитај повеќе

Украинскиот телекомуникациски систем е нападнат преку опрема инсталирана во областа Крим, која сега е окупирана од руски сили. Опремата се користи за да се пресретнат телефонски повици на членови на парламентот, изјави директорот на разузнавачката служба, Валентин Наливаиченко за Reuters. „На влезот на телекомуникациската фирма Ukretelecom во Кримеа, нелегално и против сите комерцијални договори, беше […]

Прочитај повеќе

Руската Дума го изгласа новиот закон кој ќе им дозволи на властите да блокираат сајтови без судски налог. Според законот, власите ќе можат да им наредат на провајдерите да блокираат IP на сајтови во рок од 72 часа, ако не ќе ги исклучат веднаш. Официјално, целта на црната листа на сајтови е да се справи […]

Прочитај повеќе

Рускиот премиер Владимир Путин потпиша владина наредба со која сите владини тела и агенциите ќе треба да се префрлат на слободниот софтвер до 2015 година.

Прочитај повеќе